When waiting is not enough for student participation: A micro-analytic investigation of response elicitation strategies in EFL classrooms
Beklemek öğrenci katılımı için yeterli olmadığında: Yabancı dil olarak İngilizce öğretimi yapılan sınıflarda cevap alma stratejileri üzerine mikro-analitik bir inceleme
- Tez No: 949547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öğrenme ve öğretme sürecinin öğrenci katılımını destekleyecek şekilde etkili yönetilebilmesi için öğretmenlere sınıf içi etkileşimsel yetinin (SİEY) kazandırılması yabancı dil eğitimi araştırmalarının odaklarındandır. Dil sınıflarında hedef dili konuşmanın öğrenmeye etkisi hakkındaki çalışmalar, öğrenciye cevap üretebilmesi için uygun süre tanımanın önemini vurgulamaktadır. Çalışmalar, tanınan bu sürenin çoğunlukla öğrenci katılımı ve öğrenci cevabıyla sonuçlandığını belirtmektedir. Ancak bu süre öğrenci cevabı ile sonuçlanmadığında öğretmenin cevap almak için neler yaptığı da SİEY için araştırılmalıdır. Bu sebeple, bu araştırma dil sınıflarında (uzatılmış) bekleme süresi ((U)BS) öğrenci cevaplarını almada başarısız olduğunda bir dil öğretmeninin tüm-sınıf konuşma etkinliklerini yönetirken öğrenci cevaplarını başlatma ve sürdürmede kullandığı yöntemleri incelemeyi amaçlamaktadır. Veri odaklı bakış açısıyla Konuşma Çözümlemesi yöntemini kullanan bu çalışma sonuçları, öğretmenin öğrencilere tanıdığı (U)BS başarısız olduğunda daraltılmış tekrar, salt tekrar, ipucu ve reformülasyonla öğrenme desteği, açıklama, eylem talebi, yorum, muziplik stratejileri ile aynı konuşmacının cevabını sürdürmek için onaylama sesi ve baş hareketi, olumlu geribildirim, doğrulama, kasıtlı eksik söz, düzeltme, başla onaylama, direkt isimle seslenerek aday gösterme ve söz sırası tamamlama stratejilerini kullandığını göstermiştir. Farklı konuşmacılarla cevabı sürdürmek için kullanılan stratejilerin aynı konuşmacı için kullanılan olumlu geribildirim, onaylama sesi ve baş hareketi, söz sırası tamamlama, teşvik stratejilerine ek olarak mevcut konuşmacının bir sonraki konuşmacıyı seçmesi ve bir grubu hedef gösterme şeklinde olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, hizmet-öncesi ve hizmet-içi öğretmenlere SİEY konusunda farkındalık kazanarak mesleki olarak gelişmeleri için çıkarımlar sunmuş ve ileriki çalışmalarda yararlanılmak üzere tavsiyeler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In order to effectively manage learning and teaching processes and encourage student participation, equipping teachers with classroom interactional competence (CIC) is crucial in foreign-language teaching. Research on target language use in foreign-language classrooms emphasizes the significance of providing students with sufficient time to produce answers and suggests that this provision mostly results in students' responses. However, what teachers do when (extended) wait-time ((E)WT) does not result in student responses remains underexplored. This study investigated a second-language (L2) teacher's response initiation and pursue strategies in managing whole-class speaking activities when (E)WTs failed to initiate responses from students. Adopting conversation analysis (CA), the findings of this study show that when (E)WTs failed to initiate student responses, the teacher deployed several strategies, such as pure repetitions, narrowed-down repetitions, hinting and reformulation, clarification, producing requests for action, commentary and teasing to facilitate participation. To pursue interaction with the same interactant, she utilized continuers, nodding, positive feedback, confirmation check, repair and designedly incomplete utterances (DIU), nominating students by using explicit address terms, and turn completion. Her strategies to pursue more talk from different interactants were in the form of current-speaker-selects-next, targeting a group in addition to positive feedback, turn completion and continuer and nodding strategies. This study has important pedagogical implications for both pre- and in-service teachers and underscores the importance of CIC awareness in L2 English-teacher training.