ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN ÖĞRENME STİLLERİ ALGILARI İLE MATEMATİK KAYGILARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ
EXAMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN SECONDARY SCHOOL STUDENTS LEARNING STYLE PERCEPTIONS AND THEIR MATHEMATICAL ANXIETY
  1. Tez No: 949548
  2. Yazar: ADEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri algıları ile matematik kaygı düzeylerini belirleyerek iki değişken arasındaki olası ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel model kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Mersin ili Tarsus ilçesinde ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, evren içinden küme örnekleme yöntemiyle seçilmiş 537 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri algıları düzeylerini belirlemek amacıyla Algısal Öğrenme Stilleri Ölçeği, matematik kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla İlköğretim Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS 22.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin öğrenme stilleri algıları ile matematik kaygı düzeyleri arasındaki olası ilişkiyi tespit etmek için pearson korelasyon katsayısı hesaplanmış, öğrencilerin öğrenme stilleri algılarının matematik kaygı düzeylerini yordayıp yordamadığını belirleyebilmek için ise çoklu regrasyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri algılarının“bana uyuyor”, matematik kaygılarının ise“düşük”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri algı düzeyinin cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göre istatistiki olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Bunun yanında ortaokul öğrencilerinin matematik kaygı düzeylerinin; sınıf değişkenine göre istatistiki olarak anlamlı farklılık gösterdiği, cinsiyet değişkenine göre istatistiki olarak anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Ortaokul öğrencilerinin öğrenme stilleri algıları ile matematik kaygı düzeyleri arasında, orta düzeyde negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak öğrenme stilleri algılarının matematik kaygısını anlamlı bir şekilde yordayıp, toplam varyansın % 30,3'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the learning style perceptions of middle school students and their levels of mathematics anxiety and to reveal the possible relationship between the two variables. The research was conducted using the relational model. The study population of the study consists of students studying in middle schools in the Tarsus district of Mersin province in the 2024-2025 academic year. The sample of the study consists of 537 students selected from the population using the cluster sampling method. In the scope of the study, the Perceptual Learning Styles Scale was used to determine the levels of learning style perceptions of middle school students, and the Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students was used to determine their levels of mathematics anxiety. In addition, the Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the students. . The statistical analysis of the data was carried out with the SPSS 22.0 program. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test for independent groups and one-way analysis of variance (ANOVA) were performed in the study. In addition, Pearson correlation coefficient was calculated to determine the possible relationship between students' learning style perceptions and math anxiety levels, and multiple regression analysis was performed to determine whether students' learning style perceptions predicted math anxiety levels. According to the findings obtained from the research, it was determined that middle school students' learning style perceptions were“suitable for me”and their math anxiety was“low”. No statistically significant difference was found in middle school students' learning style perception levels according to gender and grade variables. In addition, it was found that middle school students' math anxiety levels showed statistically significant differences according to grade variable, but did not show statistically significant differences according to gender variable. It was found that there was a moderate negative significant relationship between middle school students' learning style perceptions and math anxiety levels. Finally, it was concluded that learning style perceptions significantly predicted math anxiety and explained 30.3% of the total variance.