Oluklu mukavva kutularının yapışma performansının ölçülmesi için test metodolojisi geliştirilmesi
Development of a test methodology for measuring the bonding performance of corrugated cardboard boxes
  1. Tez No: 949552
  2. Yazar: ONUR ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, tutkal ile yapıştırılan oluklu mukavva kutuların yanal iç ve dış yüzeylerindeki yapışma performansını nicel olarak belirlemek amacıyla geliştirilen bir test cihazını sunmaktadır. Çalışmanın önemli noktası, oluklu mukavva kutuların yapışma performansının doğru bir şekilde ölçülmesidir. Mevcut durumda yapışma mukavemeti ölçümü, el yordamıyla kutu kenarının ayrılması ve görsel yolla yüzeyde kalan liflerin gözlenmesiyle nitel bir şekilde yapılmaktadır. Sektörde doğrudan yanal alanlara kuvvet uygulayarak ölçüm yapan bir cihaz bulunmamakta, genellikle basma test cihazları kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem, kutunun bütünlüğüne zarar verebilmekte ve yük taşıma şekline uygun test gerçekleştirememektedir. Geliştirilen bu cihaz, kutuların yapışma dayanıklılığını nicel olarak ölçmenin yanı sıra, tutkal özellikleri ve kağıdın yapışma performansına etkisini de değerlendirmektedir. Elde edilen sayısal veriler, hem yapışma süreçleri için parametre optimizasyonu sağlamakta hem de tutkal performansının daha güvenilir ve verimli bir şekilde belirlenmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca, cihaz sayesinde tutkalın kağıda nüfuz etme mekanizması üzerinden, kutu üretiminde kullanılan kağıtların yüzey özelliklerinin yapışma performansına etkisi de tespit edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study presents a novel testing device developed to quantitatively determine the adhesion performance of the lateral inner and outer surfaces of corrugated cardboard boxes joined with adhesive. A key objective of this study is to accurately measure the adhesion performance of corrugated cardboard boxes. Currently, adhesion strength is qualitatively assessed by manually separating the box edges and visually inspecting the fibers remaining on the surface. Within the industry, there is no specialized device that directly applies force to the lateral areas for measurement; instead, compression testing machines are commonly used. However, this method can damage the box's integrity and fails to perform tests suitable for its load-bearing characteristics. The developed device is designed to quantitatively measure the adhesion durability of boxes, also considering the characteristics of the adhesive used and the paper's impact on adhesion performance. The acquisition of numerical data enables both the optimization of adhesion parameters and a more reliable and efficient determination of adhesive performance. Furthermore, this device will facilitate the identification of how the surface properties of papers used during box production affect adhesion performance, particularly through the adhesive's penetration mechanism into the paper.