Sağlık alanında eğitim alan mesleki ve teknik anadolu lisesi son sınıf öğrencilerinin işletmede beceri eğitiminin değerlendirilmesi
The evaluation of skills education in the business administration of vocational and technical anatolian high school final year students who receive education in the field of health
- Tez No: 949557
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, sağlık alanında eğitim gören mesleki ve teknik Anadolu lisesi son sınıf öğrencilerinin, Eylül-Haziran ayları arasında sağlık kurumlarında gerçekleştirdikleri işletmede beceri eğitimi uygulamasına ilişkin görüşleri ve bu görüşleri etkileyen faktörler incelenmiştir. Kırşehir ilinde, söz konusu eğitime katılan 169 gönüllü öğrenciden 89'u kız (%52.7), 80'i erkek (%47.3) olup veriler, geçerlik ve güvenirliği sağlanmış“Beceri Eğitimine Bakış Ölçeği (BEBÖ)”ile yüz yüze toplanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmış, analizler SPSS ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin dağılımına bağlı olarak parametrik (t-testi, ANOVA) ve non-parametrik (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) testler uygulanmıştır. Katılımcıların beceri eğitimine ilişkin görüş ortalaması yüksek düzeyde bulunmuştur (X̄ = 4.18). Cinsiyet, işletme türü ve tercih nedenleri gibi değişkenler anlamlı farklılık yaratmazken; öğrenim alanından memnuniyet durumu ile eğitim sorumlusunun varlığı, bazı boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermiştir. Genel olarak öğrencilerin beceri eğitiminden memnun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined the views of senior students attending vocational and technical Anatolian high schools in the field of health regarding their workplace skill training conducted in health institutions between September and June, as well as the factors influencing these views. In Kırşehir province, 169 volunteer students participated in the study, of whom 89 were female (52.7%) and 80 were male (47.3%). Data were collected face-to-face using the validated and reliable“Skill Training Perspective Scale (STPS).”The research employed a general survey model, a quantitative research method, and analyses were conducted using SPSS. Depending on the distribution of the data, both parametric (t-test, ANOVA) and non-parametric (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) tests were applied. The participants' average opinion score regarding skill training was found to be high (X̄ = 4.18). While variables such as gender, type of institution, and reasons for preference showed no significant difference, satisfaction with the field of study and the presence of a training supervisor revealed statistically significant differences in certain dimensions. Overall, students were found to be satisfied with their workplace skill training experience.