Meslek lisesi öğrencilerinin okulların mesleğe hazırlama ve işe yerleştirme performansı algıları: Çorlu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
Profession preparation and employment perceptions of the vocational school students: Çorlu Anatolian Medical Vocational School
- Tez No: 317090
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, mesleki ortaöğretim kurumlarının mesleğe hazırlama ve işe yerleştirme performanslarının, kavramsal çerçeve ışığında hazırlanan alan araştırması yardımıyla belirlenmesi amaçlanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplardan elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilerek tablolaştırılıp yorumlanmıştır.Araştırma evrenini, Tekirdağ il sınırlarında bulunan sağlık alanında eğitim veren orta öğretim kurumlarının 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırma örneklemini, evrenden seçilmiş olan Çorlu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Yapılan çalışma; öğrencilerin okulda verilen eğitimi, ihtiyaç duyulan alanda ve nitelikte, mesleki özgüven oluşturan, iş alanına uygun nitelikte buldukları saptanmıştır. Mesleki uygulamanın teorik bilgileri uygulama, zayıf alanları görüp giderme, modern araç- gereçleri kullanma fırsatı sunduğu belirlenmiştir. Bu olumlu görüşlere rağmen analiz sonuçlarına göre, okulda derslerin yeteri kadar uygulamaya yönelik olmadığı, ders içeriklerinin mesleğe hazırlamada yeterli olmadığı, mesleki uygulama alanlarında stajyerlere yeterli uygulama fırsatının sunulmadığı saptanmıştır.Sonuç olarak, sağlık meslek liselerinin işe hazırlama ve yerleştirmede daha etkin olabilmesi, öğrencilerin mesleki eğitim hakkında bilgilendirilmesi, mesleğe ilişkin yeniliklerin takip edilmesi ve eğitim programının buna uygun olarak geliştirilmesi, mesleki uygulamanın öneminin öğrencilere anlatılması, işletmelerle okul arasında gerekli iletişim sağlanarak öğrencilerin mesleki uygulama alanlarında uygun yerlerde görevlendirilmesi ve uygulama fırsatı sunulması ile gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this survey, it?s aimed to determine the profession preparation and employment performances by the help of the field study which was prepared in the light of conceptual frame. The datas which was acquired from the answers, were commented by interpreting with appropriate statistical methods and tabulating.The survey population is composed of 11th and 12th class students of the secondary schools which supply education in health domain within Tekirdag provincial borders. The survey sampling is composed of 11th and 12th class students selected from the survey population studying in Corlu Anatolian Medical Vocational School.In the study carried out, it was determined that the students regard the education in the school as vocational self-confidence building in the required field and quality and appropriate for the job field. It was determined that the vocational practices present the opportunity for implementing the theorical knowledge, detecting and removing the weak aspects, and usage of modern tools. Despite these positive comments, according to the analysis results, it was determined that lessons in the school are not practice-oriented, the lesson content is not sufficient in profession preparation and the sufficient practice opportunities are not supplied for the interns in the vocational practice fields. Furthermore, it is determined that the students have such opinions that the school does not supply required sufficiency for employment and students will have difficulty in finding a job after graduating.In conclusion, for the medical vocational schools to be more effective in profession preparation and employment, the students should be informed concerning the vocational education, following the innovations regarding the profession and developing the education programs in accordance with these, informing the students about the importance of the vocational educating, assigning the students in their vocational practice areas in appropriate places by providing the required communication between the organizations and the school and presenting practice opportunities for them.