Görsel sanat ile desteklenen fen öğretiminin akademik başarıya, motivasyona ve öğrenmelerin kalıcılığına etkisi:kolaj tekniği
The effect of visiual art-supported science teaching on academic achievement, motivation and retention:the collage technique
- Tez No: 949564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KALKANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fen bilimleri dersinin öğretiminde farklı öğrenme stillerini göz önünde bulundurarak soyut ve karmaşık kavramları somutlaştırarak daha anlaşılır kılmak önemlidir. Bu anlamda bu araştırmanın amacı görsel sanat tekniklerinden kolajın Fen öğretimine entegre edilmesinin akademik başarı, motivasyon ile kalıcılığı etkileyip etkilemediği incelemektir. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre yapılmıştır. Araştırma 2023-2024'te altıncı sınıfta öğrenim gören toplam 58 öğrencisiyle yürütülmüştür. Deneysel uygulama vücudumuzdaki sistemler ünitesi kapsamında 7 hafta sürmüştür. Deney grubunda dersler görsel sanat uygulamalarından olan kolaj tekniği ile yürütülürken kontrol grubuna ise öğretim programının ön gördüğü uygulamalar yaptırılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Vücudumuzdaki Sistemler Ünitesi' başarı testi ve 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin sontest puanlarındaki anlamlı farkın deney grubu lehine olduğu sonucu elde edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında kalıcılık testi puanları lehine istatistiksel olarak anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Fen bilimleri dersi öğretim programındaki uygulamaları yapan kontrol grubundaki öğrencilerin son test ve kalıcılık testi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, deney grubundaki öğrencilerin motivasyon öntest ve sontest puanlarında sontest lehine anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Deney grubu ve kontrol grubundaki öğrencilerin sontest motivasyon puanlarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to visualize and make more understandable abstract and complex concepts by taking into account diverse learning styles in science teaching. Thus, the present study aims to reveal whether integrating collage, a visual art technique, into science education affects students' academic achievement, motivation and retention. The pre-test-post-test control group experimental design was adopted. 58 students at 6th grade during 2023-2024 academic year participated. A 7-week treatment was conducted regarding the unit the systems in our body. Collage technique was implemented in the treatment group, while the control group received instruction prescribed by running curriculum. The 'Systems in Our Body Unit' achievement test and the 'Quationnaire for Motivation toward Science Learning' were used to collect data. The post-test scores of the treatment group and the control group students revealed a significant difference in favor of treatment group students. The post-test and retention test scores of the treatment group demonstrated a statistically significant difference in favor of the retention test. However, no statistically significant difference was found between the post-test and retention test scores of the control group. In addition, pre-test and post-test motivation scores of the students in treatment group suggested a significant difference in favor of the post-test. Moreover, the posttest motivation scores of the students in the treatment group and control group students exhibited a significant difference in favor of the treatment group.