Mesaja güvenin mesaj paylaşma ve satın alma niyetine etkisinde tutumun aracılık rolünün mesaj türleri bağlamında incelenmesi
Investigating the mediating role of attitude in the effect of message trust on message sharing and purchasing ıntention in the context of message type
- Tez No: 949584
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA ÖZYİĞİT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı; güven, tutum, paylaşma niyeti ve satın alma niyeti kavramlarının sosyal medyada etkileyen (influencer) iş birlikleri kapsamında paylaşılan duygusal ve rasyonel mesaj türleri bağlamında farklılıklarının ele alınmasıdır. Buna ek olarak, çalışmada mesaj türü (duygusal/rasyonel) de dikkate alınarak mesaja yönelik güvenin, mesajı paylaşma ve mesajdaki ürünü satın alma niyetine etkisinde mesaja yönelik tutumun aracılık rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Veriler çevrim içi anket yoluyla ve kartopu örnekleme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan, 18 yaş ve üzeri, aktif sosyal medya kullanan 416 kadın katılımcı oluşturmuştur. Analiz sonuçları, rasyonel mesajların duygusal mesajlara göre daha güvenilir bulunduğunu ve satın alma niyeti üzerinde daha olumlu etkiler yarattığını göstermiştir. Mesaja karşı tutum ve mesajı paylaşma niyeti açısından ise mesaj türleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki mesaj türünde de güvenin paylaşma niyeti üzerindeki etkisinde mesaja yönelik tutum aracı rol oynamaktadır. Ancak, satın alma niyeti açısından yalnızca rasyonel mesajda tutumun aracılık etkisi gözlemlenmiş, duygusal mesajda bu etki görülmemiştir. Güvenin tutum üzerindeki etkisi mesaj türüne bağlı olarak anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Benzer şekilde, güvenin paylaşma niyeti üzerindeki etkisi de mesajın duygusal ya da rasyonel oluşuna göre değişmiştir. Satın alma niyetinde ise bu fark daha sınırlı düzeydedir. Öte yandan, tutumun paylaşma niyeti üzerindeki etkisinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, satın alma niyeti üzerindeki etkisinin mesaj türüne göre değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the differences between the concepts of trust, attitude, sharing intention and purchase intention in the context of emotional and rational message types shared within the scope of influencer collaborations on social media. In addition, the study aims to investigate the mediating role of message attitude in the effect of message trust on the intention to share the message and purchase the product in the message, considering the message type (emotional/rational). Data were collected through an online survey using the snowball sampling method. The sample consisted of 416 female participants residing in Turkey, aged 18 and above, who actively use social media. The analysis results indicated that rational messages were perceived as more trustworthy than emotional ones and had a more positive effect on purchase intention. However, no significant difference was found between message types in terms of attitude toward the message or intention to share it. In both message types, attitude toward the message mediated the relationship between trust and sharing intention. Regarding purchase intention, this mediating role of attitude was observed only in the rational message condition, while no such mediation was found for emotional messages. The effect of trust on attitude significantly varied depending on the message type. Similarly, the impact of trust on sharing intention differed based on whether the message was emotional or rational. This difference was more limited in the case of purchase intention. On the other hand, no significant difference was found in the effect of attitude on sharing intention between message types, whereas the effect of attitude on purchase intention varied depending on the message type.