Ahmet Mithat Efendi yazınında cehalet kavramının yeri
The place of the concept of ignorance in the writings of Ahmet Mithat Efendi
  1. Tez No: 949597
  2. Yazar: HÜSEYİN BARTU BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Osmanlı yazınının en üretken simalarından biri olan Ahmet Mithat Efendi, kalemiyle halkı hem ansiklopedik bilgiler eşliğinde eğitmeyi hem de ahlaki nasihatlerle bilinçlendirmeyi amaçlamıştır. Ahmet Mithat'ın halkın eğitimine yönelik bu çabası, bir Osmanlı aydının kendisine atfettiği toplumsal görevlerin tipik bir örneğidir. Cehaleti bir milletin esareti olarak gören Ahmet Mithat, cehaletin sanat ve ticaret gibi alanlarda gelişimi engellediğini savunarak, onu her türlü toplumsal sorunun temeline yerleştirir. Cehaletin aşılması için bilginin, Batı'da olduğu gibi, halkın anlayabileceği bir biçimde popülarize edilerek dolaşıma sokulması gerekliliğini vurgular. Cehalet, medeniyetin dönüşüm sürecinde Ahmet Mithat için öncelikle aşılması gereken en esaslı sorunlardan biridir. Ahmet Mithat, Batı'nın ve Doğu'nun sentezlendiği bir medeniyet anlayışının gerekliliğini savunur. Bu düşüncesine paralel olarak, maddi ve manevi alanlarda toplumu bilgilendirerek, yaşadıkları dünyanın farkına varmaları amacıyla toplumu bilinçlendirmeye çalışmıştır. Bu bakımdan, Ahmet Mithat'ın cehaletle mücadelesi bir Osmanlı aydınının cehalet anlayışını ve böylelikle modernleşme sürecindeki kaygıların nasıl temellendirildiğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Ahmet Mithat, one of the most productive figures in Ottoman literature, aimed both to educate the public with encyclopedic information and raise awareness with moral advice. Ahmet Mithat's efforts to educate the public is constitute a concrete example of an intellecutal's social responsibility. Ahmet Mithat, who regarded ignorance (cehalet) as the captivity of a nation, argues that ignorance hinder progress in fields such as art and commerce and that it is at the roots of social problems. In order to overcome ignorance, he emphasizes the necessity of popularizing and spreading knowledge in form that the public can understand, similar to the way it is done in the West. For Ahmet Mithat, ignorance is one of the issues that must be overcome in the process of transition of civilization. Ahmet Mithat advocated for a civilization model built on a balance between the East and West. In line with this vision, he sought to raise the awareness of society by informing them in material and spiritual fields in order to enable them to recognize the world they live in. In this context, Ahmet Mithat's struggle against ignorance reveals an Ottoman intellectual's understanding of ignorance and thus how he grounded his concerns in the modernization process.