Hemşirelik bakımında vicdani ret ölçeği geliştirme
Development of conscientious objection scale in nursing care
- Tez No: 949637
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelik bakımında vicdani rettin belirlenmesi için“Hemşirelik Bakımında Vicdani Ret Ölçeği”nin geliştirilmesidir. Yöntem: Metodolojik olarak gerçekleştirilen çalışmanın evrenini, İzmir ilinde bir üniversite hastanesinin kliniklerinde çalışan toplam 656 hemşire; örneklemini ise 165 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Hemşire Tanıtım Formu”ve araştırmacılar tarafından geliştirilen“Hemşirelik Bakımında Vicdani Ret Ölçeği”kullanılmıştır. Hemşirelik Bakımında Vicdani Ret Ölçeği,“Vicdani Uygulama”,“Vicdani Stres”,“Vicdani Duyarlılık”ve“Vicdani Algı”dört alt boyutu olmak üzere literatürde yer alan, hemşirelik bakımında vicdani ret ile ilgili pek çok araştırma incelenerek ve uzman görüşleri alınarak geliştirilmiştir. İlk geliştirildiğinde 58 maddeden oluşan taslak ölçek uzman görüşleri ve geçerlik analizleri sonucunda önce 33 maddelik şeklini almış sonrasında yapılan geçerlik güvenirlik analizleri neticesinde 20 maddeden oluşmuştur. Bu bağlamda; ölçeğin geliştirilmesinde“Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Barlett Testi, Ki-Kare Uyum Testi, Cronbach Alfa Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Hotelling's T Testi, Spearman Brown Katsayısı, Guttman Split-Half Coefficient Testi”kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin toplam Cronbach alfa değeri 0,887 olarak belirlenirken“Vicdani Uygulama”alt boyutu için Cronbach alfa değeri 0,847,“Vicdani Stres”alt boyutu için Cronbach alfa değeri 0,863,“Vicdani Duyarlılık”alt boyutu için Cronbach alfa değeri 0,733 ve“Vicdani Algı”alt boyutu için Cronbach alfa değeri 0,710 olarak saptanmıştır. Sonuçlar: Yapılan analizler doğrultusunda;“Hemşirelik Bakımında Vicdani Ret Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to develop the“Conscientious Objection in Nursing Care Scale”in order to identify conscientious objection in nursing care. Methods: The population of the study, which was carried out methodologically, consisted of 656 nurses working in the clinics of a university hospital in Izmir; The sample consisted of 165 nurses. The“Nurse Introduction Form”and the“Conscientious Objection in Nursing Care Scale”developed by the researchers were used to collect the research data. The Conscientious Objection in Nursing Care Scale was developed by examining many studies on conscientious objection in nursing care in the literature and receiving expert opinions, as four sub-dimensions of“Conscientious Practice”,“Conscientious Stress”,“Conscientious Sensitivity”and“Conscientious Perception”. When it was first developed, the draft scale consisting of 58 items first took its 33-item form as a result of expert opinions and validity analyses, and then consisted of 20 items as a result of validity and reliability analyses. In this context;“Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, Barlett Test, Chi-Square Goodness-of-Fit Test, Cronbach Alpha Test, Kolmogorov-Smirnov Test, Hotelling's T Test, Spearman Brown Coefficient, Guttman Split-Half Coefficient Test”were used in the development of the scale. Results: The overall Cronbach's alpha coefficient of the scale was determined to be 0.887. The Cronbach's alpha values for the subscales were 0.847 for“ Conscientious Practice”, 0.863 for“Conscience Stress”, 0.733 for“Conscientious Sensitivity”, and 0.710 for“Conscientious Perception”. Conclusion: Based on the analyses conducted, the“Conscientious Objection in Nursing Care Scale”was determined to be a valid and reliable measurement tool.