Aile hekimlerinin beslenme, diyetetik ve diyetisyenlere yönelik tutum ve davranışları: Yalova ili örneği
Attitudes and behaviors of family physicians towards nutrition, dietetics and dietitians: The sample of Yalova province
- Tez No: 949638
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, Family Medicine, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimlerinin diyetisyenlere yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirip, birinci basamakta diyetisyen ile aile hekimi işbirliğine engel teşkil eden durumların belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Yalova ilinde Aile Sağlığı Merkezinde çalışan aile hekimlerinden çalışmaya katılmayı kabul eden 79 aile hekimine anket uygulaması yapıldı. Anket formu, ilgili konuda literatür taraması yapıldıktan sonra araştırmacı tarafından hazırlandı. Bulgular: Aile hekimlerinin %82,3'ü daha önce bir diyetisyenle çalışmadığını belirtmiştir. Daha önce diyetisyenle çalışan aile hekimleri bu deneyimi hastanın tıbbi tedavisine faydası açısından değerlendirdiğinde %42,9'u iyi, %35,7'si çok iyi ve sadece %7,1'i kötü olarak bildirmiştir. Çalışmamızda hekimlerin %82,3'ü beslenme eğitiminin hekimlerin mesleki eğitimi arasında yer alması gerektiğini bildirmişlerdir. Mesleki eğitimleri süresince beslenme eğitimi alan aile hekimleri bu eğitimi %39,1 oranında yeterli bulmuştur. Hastalık Yönetim Platformunun aktif kullanımına ilişkin bulgular, aile hekimlerinin muayene sürelerine ve hasta sayısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızda aile hekimi ve diyetisyen arasında mesleki amaçları gerçekleştirme konusunda uyumlu bir iş birliği olması gerektiğini düşünenlerin oranı %84,8 idi. Hekimlerin büyük bir kısmı aile sağlığı merkezlerinde diyetisyenin görev alması gerektiğini düşünüyor. Sonuç: Bu çalışma, aile hekimlerinin beslenme ve diyetetik konularındaki tutum ve davranışlarının geliştirilmeye açık noktaları bulunduğunu ortaya koymuştur. Beslenme ve diyetetik konularında yapılacak geliştirmeler, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve yönetimi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Diyabet, hipertansiyon, obezite gibi kronik hastalıklarda beslenmenin önemi vurgulanmalı ve aile hekimlerinin bu konuda desteklenmesi sağlanmalıdır. Aile sağlığı merkezlerinde görev yapacak diyetisyenlerin varlığı, hem hekimlerin iş yükünü azaltacak hem de daha etkili bir sağlık hizmeti sunulmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study was designed to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of family physicians towards dietitians, and to identify barriers to collaboration between family physicians and dietitians in primary care. Materials and Methods: A survey was conducted with 79 family physicians working at Family Health Centers in Yalova province who agreed to participate in the study. The survey form was prepared by the researcher after a literature review on the relevant topic. Results: Of the family physicians, 82,3% reported that they had never worked with a dietitian before. Among those who had previously collaborated with a dietitian, 42,9% rated the experience as beneficial to the patient's medical treatment, 35,7% as very beneficial, and only 7,1% as poor. In our study, 82,3% of the family physicians stated that nutrition education should be included in their professional training. Family physicians who received nutrition education during their professional training found this training sufficient at a rate of 39,1%. Findings related to the active use of the Disease Management Platform varied depending on the examination durations and patient numbers of the family physicians. In our study, 84,8% of participants believed that there should be a collaborative effort between family physicians and dietitians to achieve professional goals. The majority of physicians think that dietitians should work in family health centers. Conclusion: This study revealed areas for improvement in the attitudes and behaviors of family physicians regarding nutrition and dietetics. Enhancements in these areas hold significant potential for the prevention and management of non-communicable diseases. The importance of nutrition in chronic diseases such as diabetes, hypertension, and obesity should be emphasized, and family physicians should be supported in this regard. The presence of dietitians in family health centers will not only reduce the workload of physicians but also contribute to the provision of more effective healthcare services.