Ergenlerin ebeveyn tutumlarına yönelik algıları ile davranış problemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' perceptions of parental attitudes and behavioral problems
  1. Tez No: 949639
  2. Yazar: ZEHRA AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SAKARYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin ebeveyn tutumlarına yönelik algıları ile davranış problemleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeliyle yürütülen bu araştırmada, veriler“Demografik Bilgi Formu”,“Anne Baba Tutum Ölçeği”(ABTÖ) ve“Güçler ve Güçlükler Anketi”(SDQ) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinin Kemer ilçesinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında ortaokul ve liseye devam eden 386 ergen öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Bağımsız Örneklemler t Testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Spearman Brown Korelasyon Analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ergenlerin en yüksek düzeyde kontrol/denetleme, en düşük düzeyde ise psikolojik özerklik algısına sahip oldukları bulunmuştur. Cinsiyet faktörüne bağlı olarak sadece kontrol/denetleme algısında anlamlı farklılık bulunmuş, kız ergenlerin ebeveynlerine yönelik algılarının erkeklerden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ebeveynlerin demografik özelliklerine göre uygulanan analizlerde, özellikle babaların yaşı arttıkça çocuklar tarafından algılanan kontrol/denetim düzeyinin azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca doğum sırası değişkenine bağlı olarak ikinci sırada doğan ergenlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Edinilen bulgular ışığında ergenlerin ebeveynlerinden algıladıkları kabul/ilgi, psikolojik özerklik ve kontrol/denetleme tutumlarının artmasının, davranışsal güçlükleri azalttığı ve olumlu sosyal davranışları desteklediği görülmektedir. Sonuç olarak; ergenlerin psikososyal uyumlarında ebeveyn tutumlarının belirleyici bir rol oynadığı ve ebeveynlerin demokratik ve destekleyici tutumlar benimsemelerinin çocukların sağlıklı gelişimlerini olumlu yönde etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between adolescents' perceptions of parental attitudes and behavioural problems. In this study, which was conducted with the cross-sectional survey model, one of the quantitative research methods, data were collected through the 'Demographic Information Form', 'Parental Attitude Scale' (PAS) and 'Strengths and Difficulties Questionnaire' (SDQ). The study group consisted of 386 adolescent students attending secondary and high school in Kemer district of Antalya province in the 2024-2025 academic year. Simple random sampling method was used to determine the study group. The research data were analysed through Independent Samples t Test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Spearman Brown Correlation Analysis. As a result of the study, it was found that adolescents had the highest level of control/supervision and the lowest level of psychological autonomy perception. Depending on the gender factor, a significant difference was found only in the perception of control/supervision, and it was observed that the perceptions of female adolescents towards their parents were higher than those of male adolescents. In the analyses applied according to the demographic characteristics of the parents, it was observed that the level of control/supervision perceived by the children decreased especially as the age of the fathers increased. In addition, depending on the birth order variable, it was found that adolescents born in the second order had higher levels of attention deficit and hyperactivity. In the light of the findings, it is seen that the increase in acceptance/affection, psychological autonomy and control/supervision attitudes perceived by adolescents from their parents reduces behavioural difficulties and supports positive social behaviours. In conclusion, it can be said that parental attitudes play a decisive role in the psychosocial adaptation of adolescents and the adoption of democratic and supportive attitudes by parents positively affects the healthy development of children.