Sınıf öğretmenlerinin mesleki adanmışlıkları ve tükenmişliklerinin sınıf yönetimi becerilerine etkisi
The effect of primary school teacher's professional commitment and burnout on classroom management skills
- Tez No: 949640
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin mesleğe adanmışlıkları ve tükenmişliklerinin sınıf yönetimi becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modeline göre tasarlanan araştırmada Kayseri ilindeki devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 358 sınıf öğretmeni ile çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sınıf öğretmenlerine kişisel değişkenlerin toplanmasına yönelik“Kişisel Bilgi Formu”,“Sınıf Yönetimi Becerileri Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Eğitimci Formu”ve“Öğretmenlik Mesleğine Adanmışlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 programı kullanılmaktadır. Korelasyon ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Öğretmenlerin mesleki adanmışlıkları ve tükenmişlikleri arasındaki korelasyon analizi sonucunda negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Mesleki adanmışlık düzeyi arttıkça mesleki tükenmişlik düzeyinin düştüğü gözlenmiştir. Çalışmada mesleki adanmışlığın sınıf yönetim becerilerini pozitif yönde etkilediği, işini severek yapan öğretmenin sınıf yönetiminde de daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Mesleki tükenmişliğin sınıf yönetim becerilerini negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Tükenmişlik hissine kapılan öğretmenin yönetim kabiliyetinin zayıfladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of classroom teachers' professional commitment and burnout on their classroom management skills. In the study, which was designed according to the relational survey model, 358 classroom teachers were selected from among the classroom teachers working in public schools in Kayseri province by using simple random sampling method.“Personal Information Form”, 'Classroom Management Skills Scale', 'Maslach Burnout Scale-Educator Form' and 'Dedication to Teaching Profession Scale' were used as data collection tools. SPSS 26 program was used to analyze the data obtained from the research. Correlation and multiple regression analysis were performed. As a result of the correlation analysis between teachers' professional commitment and burnout, a negative relationship was found. It was observed that as the level of professional commitment increased, the level of professional burnout decreased. In the study, it was concluded that professional commitment positively affects classroom management skills, and teachers who love their job are more effective in classroom management. It was concluded that professional burnout affects classroom management skills negatively. It was observed that the management ability of the teacher who felt burnout weakened.