İlköğretim matematik öğretmen adaylarının etkinlik planlama deneyimleri
Activity planning experiences of primary school mathematics teacher candidates
- Tez No: 949645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının ders planında kullandıkları etkinliklerin bilişsel istem düzeylerinin belirlenmesi ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları bir devlet üniversitesinde üçüncü sınıfta öğrenim gören 50 ilköğretim matematik öğretmen adayıdır. Araştırma kapsamında öğretmen adaylarından içerisinde etkinlik bulunan birer ders planı hazırlamaları istenmiştir. Veri toplama araçları olarak öğretmen adaylarının hazırladığı ders planları ve yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ders planlarında yer verilen etkinlikler incelenerek bilişsel istem düzeyleri belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının etkinliklere yönelik görüşleri yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak alınmıştır. Bu görüşmelerden elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara bakıldığında; öğretmen adaylarının ders planında kullandıkları etkinliklerin bilişsel istem düzeylerinin yoğunlukla bağlantı kurulmuş yöntem düzeyinde olduğu, bu düzeyi bağlantı kurulmamış yöntem düzeyinin takip ettiği görülmektedir. Öğretmen adaylarının etkinliği tanımlamada fazla sayıda kavrama yer verdikleri, etkinliklerini sıklıkla hazır etkinliklerden ve ders kitabından seçtikleri görülmektedir. Etkinlikleri seçerken kaynak olarak sıklıkla ders kitabından faydalanmaları en çok buradaki etkinliklerin kazanıma uygun olması ile açıklanmıştır. Öğretmen adaylarının etkinliği en çok konu anlatımından sonra kullanmayı planladıkları, etkinliklerini seçerken bilişsel istem düzeylerine dikkat etmeyenlerin çoğunlukta olduğu, etkinliklerini sıklıkla bağlantı kurulmuş yöntem düzeyinde buldukları belirtilmiştir. Sınıf içi uygulama esnasında bilişsel istem düzeyinin değişmesini en çok öğrencinin etkinliği yapabilme ve yapamama durumunun etkilediği, düzeyin değişmemesi için alınacak tedbirlerde ilk sırayı öğretmen müdahalesinin minimum düzeyde tutulması gerektiği ifadesi almıştır. Öğretmen adaylarının etkinlikle ders işlemede belirttikleri avantajlar dezavantajlardan daha fazla olmakla birlikte avantajların en çok bilginin kalıcılığını arttırması olduğu dezavantajlarda ise sınıf yönetiminde yaşanan zorlukların ilk sırayı aldığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the cognitive demand levels of the activities used by primary school mathematics teacher candidates in their lesson plans and to examine their opinions. A case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The participants of the study were 50 primary school mathematics teacher candidates studying in the third year at a state university. Within the scope of the study, teacher candidates were asked to prepare a lesson plan that included activities. Lesson plans prepared by teacher candidates and a structured interview form were used as data collection tools. Cognitive demand levels were determined by examining the activities included in the lesson plans. Teacher candidates' opinions on the activities were obtained using a structured interview form. The data obtained from these interviews were analyzed using descriptive and content analysis techniques. When the results are examined, it is seen that the cognitive demand levels of the activities used by the prospective teachers in the lesson plan are mostly at the level of connected method, and this level is followed by the level of unconnected method. It is seen that the prospective teachers use a large number of concepts in defining the activity, and they often choose their activities from ready-made activities and the textbook. The fact that they often use the textbook as a source when choosing the activities is mostly explained by the fact that the activities here are suitable for the outcome. It was stated that teacher candidates planned to use the activity mostly after the subject explanation, that the majority of them did not pay attention to the cognitive demand levels when choosing their activities, and that they often found their activities at the level of methods that were established. During in-class practice, the change in the cognitive demand level was mostly affected by the student's ability to do or not to do the activity, and that the first place in the measures to be taken to prevent the level from changing was that teacher intervention should be kept at a minimum level. It was concluded that the advantages stated by teacher candidates in teaching lessons with activities were more than the disadvantages, and that the advantages were mostly increasing the permanence of knowledge, and the difficulties experienced in classroom management were the first in the disadvantages.