Açık kalp ameliyatlarındaki extrakorpereal dolaşımda kullanılan pulsatil ve nonpulsatil akımın böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Pulsatile and nonpulsatile flow used in extracorporeal circulation on renal functions in open heart surgeries
- Tez No: 949646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OKAN DONBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ekstrakorporeal dolaşım ile yakın ilişkili durumlardan birisi de ekstrakorporeal dolaşımın akım türüdür. Eksrakorpereal dolaşım vücudun birçok sistemi üzerine etki eden, sistemik yanıtı aktive eden ve vücudu savunma durumuna geçmesine sebep olan bir sistemdir. Araştırmamızın amacı açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda ekstrakorporeal dolaşımın akım türlerinin böbrek fonksiyonları üzerine olan etkilerini araştırmak ve risk grubunda bulunan hastalar için uygun akım türünün belirlenmesinde yol gösterici bir rol üstlenmektir. Çalışmada 2018 ve 2020 yılları arasında açık kalp cerrahisi uygulanan 15'i (%27,28) kadın ve 40'ı (%72,72) erkek hasta üzerinde yapılmıştır. Yapılan serum üre ve kreatinin değerleri KDIGO böbrek yetmezliği tanılama kriterlerine göre incelendiğinde post op. 6-12 saatlik zaman diliminde (T1) pulsatil akım uygulanan 28 hastadan 3 (%10,7) tanesinde EVRE I böbrek yetmezliği görülürken nonpulsatil akım uygulanan 27 hastadan 11 (%40,7) tanesinde EVRE I böbrek yetmezliği geliştiği belirlenmiştir. Böbrek yetmezlik kriterlerinde KDIGO evrelendirme kriterlerine göre yapılan istatistiksel Mann-Whitney U analizlerde KDIGO T1 Evre 1 p değeri 0,011 olarak belirlenmiş ve p < 0.05 olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, kullanılan akım türü ile KDIGO T1 EVRE 1 arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterir. Bu, akım türünün bu değişken üzerinde etkili olabileceğini gösterir. Kullanılan akım türü diğer etmenler dışlandıktan sonra yapılan değerlendirmede böbrek yetmezliği açısından yüksek risk oluşturan hasta grupları için öncelikli tercih sebebi olması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the conditions closely related to extracorporeal circulation is the flow type of extracorporeal circulation. Extracorporeal circulation is a system that affects many systems of the body, activates the systemic response and causes the body to go into a defensive state. The aim of our research is to investigate the effects of extracorporeal circulation flow types on renal functions in patients undergoing open heart surgery and to play a guiding role in determining the appropriate flow type for patients in the risk group. The study was conducted on 15 (27.28%) female and 40 (%72.72) male patients who underwent open heart surgery between 2018 and 2020. When serum urea and creatinine values were examined according to KDIGO renal failure diagnostic criteria, it was determined that 3 (10.7%) of 28 patients who received pulsatile flow in the 6-12 hour period (T1) post-operatively developed STAGE I renal failure, while 11 (40.7%) of 27 patients who received non-pulsatile flow developed STAGE I renal failure. In the statistical Mann-Whitney U analyses performed according to KDIGO staging criteria for renal failure, the KDIGO T1 Stage 1 p value was determined as 0.011 and p < 0.05. These results show that there is a significant difference between the type of current used and KDIGO T1 STAGE 1. This indicates that the type of current may have an effect on this variable. The type of current used should be the primary choice for patient groups at high risk for renal failure, as assessed after excluding other factors.