Akciğer kanseri radyocerrahi tedavisinde anisotropic analytical algorithm ve Acuros XB doz hesaplama algoritmalarının farklı hedef hacimlerde karşılaştırılması
Comparison of anisotropic analytical algorithm and Acuros XB dose calculation algorithms in different target volumes on lung cancer radiosurgery treatment
  1. Tez No: 949721
  2. Yazar: EMİRHAN KEMAL BAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tedavisinde, radyocerrahi yaygın olarak kullanılır. Cerrahiye uygun olmayan hastalar için etkili bir tedavidir. Radyocerrahi tedavide, kranial veya ekstrakranial konumdaki tümörlere yüksek dozlar verilirken, çevredeki normal dokuların mümkün olduğunca az doz alması ve düşük hata payı hedeflenir. Bununla birlikte yüksek biyolojik etkin dozlar (BED) ve etkili tümör kontrolü sağlanır. Kullanılan doz hesaplama algoritması tedavinin doğruluğunda büyük önem taşır. Homojen olmayan dokularda absorbe dozun doğru bir şekilde hesaplanması için uygun algoritma seçilmesi gerekir. Bu çalışmada küçük hücreli olmayan akciğer kanseri radyocerrahi tedavileri, Eclipse Tedavi Planlama Sistemi'nde, Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) ve Acuros External Beam (AXB) doz hesaplama algoritmaları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza 28 hasta, santral ve periferik yerleşimli olmak üzere iki gruba ayrılarak dahil edilmiştir. Daha önce tedavi gören hastaların 4D CT (Four-dimensional Computed Tomography) görüntüleri kullanılmıştır. Santral yerleşimli 14 ve periferik yerleşimli 14 planlama hedef hacmi (PTV) için Eclipse TPS'de ( Treatment Planning System) Halcyon cihazıyla 6X FFF (Flattening Filter Free) beam kullanılarak VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) tekniğiyle hazırlanan SBRT (Stereotactic Body Radiation Therapy) tedaviler hazırlanmıştır. Tedavilerde PTV reçete dozunu alırken riskli organların, doz limitlerinin altında kalması sağlanmıştır. Hazırlanan planlar, AAA ve AXB algoritmalarında doz hesabı yapıldıktan sonra PTV'nin %95'inin verilen dozun tamamını aldığı izodoz hattına normalize edilmiştir. Hesaplanan planlarda Dose-Volume Histogram'dan (DVH) PTV, akciğer, kalp, spinal cord, özofagus, göğüs duvarı, büyük damarlar ve bronş dozları belirlenmiştir. Tedavilerin kalitesini karşılaştırmak için Homogeneity Index (HI), Conformity Index (CI) ve Gradient Index (GI) değerleri hesaplanmıştır. Eclipse tedavi planlama sisteminde bulunan AAA ve AXB algoritmalarında yapılan karşılaştırma sonucunda, homojen olmayan akciğer dokusunun ve riskli organ dozlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, santral ve periferik yerleşimli tümörler için benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Radiosurgery is widely used for the treatment of non-small cell lung cancer. It is an effective treatment for patients who are nonoperable. During radiosurgery treatment, high doses are administered to tumors in cranial or extracranial locations, while the aim is for the surrounding normal tissues to receive as little dose as possible and a low margin of error. In this way, high biologically effective doses (BED) and effective tumor control is achieved. The dose calculation algorithm used is crucial to the accuracy of the treatment. For accurate calculation of absorbed dose in inhomogeneous tissues, the suitable algorithm must be chosen. In this study, non-small cell lung cancer radiosurgical treatments were compared using the Analytical Anisotropic Algorithm (AAA) and Acuros External Beam (AXB) dose calculation algorithms in the Eclipse Treatment Planning System. In our study, 28 patients were divided into two groups as central and peripheral localization. 4D CT (Four-dimensional Computed Tomography) images of previously treated patients were used. SBRT treatments were prepared with the VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) technique using the Halcyon device with a 6X FFF (Flattening Filter Free) beam in the Eclipse TPS (Treatment Planning System) for 14 centrally located and 14 peripherally located planning target volumes (PTV). In treatments, PTV received the prescribed dose while organs at risk remained below the dose limits. The prepared plans were normalized to the isodose line where 95% of the PTV received the entire dose after the dose calculation in the AAA and AXB algorithms. In the calculated plans, doses to PTV, lung, spinal cord, heart, esophagus, chest wall, great vessels and bronchus were determined from the dose-volume histogram (DVH). Homogeneity Index (HI), Conformity Index (CI) and Gradient Index (GI) values were calculated to compare the quality of the treatments. As a result of the comparison made in AAA and AXB algorithms in the Eclipse treatment planning system, a statistically significant difference was found in the doses of inhomogeneous lung tissue and organs at risk.