The nature of the processes in writing a thesis as a genre: supervisor support, feedback, response to feedback and editing
Bir tür olarak tez yazım süreçlerinin doğası: Danışman desteği, geri bildirim, geri bildirime yanıt ve düzenleme
  1. Tez No: 949784
  2. Yazar: FAZİLET SÖNMEZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu vaka çalışmasının amacı, bir grup yüksek lisans öğrencisinin tez yazma süreçlerini ve tez yazma sürecinde sağlanan akademik ve duygusal desteği, bu öğrencilerin ve danışmanlarının bakış açılarından aydınlatmaktır. Çalışmada Türkiye'deki üç devlet üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği programından altı danışman ve sekiz danışan öğrencisi vardır. Veriler, arka plan anketi ve yarı yapılandırılmış sözlü görüşmelerden toplanmıştır. Ek olarak tüm tez taslakları ve yazma süreçlerindeki anlamı şekillendiren göstergebilimsel kaynaklar da toplanmıştır. Katılımcı danışmanlar ve onların danışan öğrencileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler tematik analizle (Braun ve Clarke 2006) analiz edilirken, e-postalardan, notlardan ve tez taslaklarından toplanan geri bildirim verileri metin odaklı bir sezgisel yöntem (Lillis ve Curry, 2006), post-yapısalcı ve dillerarası perspektifler (Canagarajah, 2018) ve Sosyokültürel Teori çerçevesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, tez yazmanın bilişsel, davranışsal ve duygusal boyutlardan etkilenen sosyal bir süreç olduğunu ortaya koymuştur. Danışanlar, danışmanlarıyla düzenli olarak görüşmeyi, kişiselleştirilmiş, sürekli ve zamanında geri bildirim almayı ve tez yazma konusunda danışmanlarından yardım ve rehberlik almayı beklemektedirler. Danışanlar bu süreçte dilsel zorluklar, sosyokültürel sorunlar ve kişisel sorunlarla karşılaştılar ama danışmanları, arkadaşları, aileleri ve kişilikleri tez yazma süreçlerine olumlu katkıda bulunmuştur. Danışmanlarsa danışanlarından çoğunlukla bir şeyler eklemelerini, yeniden yazmalarını ve cümle düzeyinde düzeltmeler yapmalarını istemişlerdir. Ayrıca, danışanlar çoğunlukla konu, araştırma ve akademik yazma bilgilerine geri bildirim almayı beklerken, dilsel bilgiye geri bildirim almışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to enlighten thesis writing processes of a group of MA thesis supervisees and the academic and affective support provided in the thesis writing process from the perspectives of supervisees and supervisors in a case study research design. The participants were six supervisors and their eight supervisees from three ELT programs of three state universities in Türkiye. The data was collected by a background questionnaire, semi-structured oral interviews and documents, including all thesis drafts, along with any semiotic resources shaping the meaning in their writing processes. Semi-structured interviews conducted with participating supervisors and supervisees were analysed by thematic analysis (Braun & Clarke 2006), whereas the feedback data collected from emails, notes and theses drafts was analysed by a text-oriented heuristic (Lillis & Curry, 2006), post-stucturalist and translingual perspectives (Canagarajah, 2018) and Sociocultural Theory framework. The findings revealed that thesis writing is a social process affected by cognitive, behavioural, and affective dimensions. The supervisees expected to meet with their supervisors regularly, get personalized, ongoing and timely feedback, and get supervisors' guidance about how to write a thesis. They seemed to struggle from linguistic difficulties, sociocultural issues and personal issues whereas their supervisors, friends, families and their personalities helped their thesis writing process. The supervisors mostly asked their supervisees to add, reformulate, and delete things, do sentence- level corrections, and change cohesion markers. Besides, they mostly give feedback to linguistic knowledge although supervisees expected to feedback to their topical knowledge, research knowledge and academic writing knowledge.