Erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının çocuk ve veli deneyimleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the use of e-portfolios in early childhood education from the perspectives of children and parents
- Tez No: 949800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FERDA BEDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının çocuk ve veli deneyimleri açısından değerlendirilmesidir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden keşfedici durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul'da bir okul öncesi eğitim kurumunda eğitim gören 16 çocuk ve 16 veli oluşturmaktadır. Veriler; veli görüşmeleri, süreç izleme formları, çocuklarla bireysel görüşmeler ve MiniPort sistemine yüklenen içeriklerin doküman analizi yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada ilk olarak e-portfolyo öncesi süreçteki dokümantasyon ve değerlendirme uygulamaları veli görüşmeleri ile incelenmiş, ardından MiniPort sistemi 10 hafta boyunca uygulama öğretmeni tarafından kullanılmıştır. Süreç boyunca velilerin deneyimleri süreç izleme formlarıyla takip edilmiş, uygulama sonunda veli ve çocuk görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca MiniPort sistemine yüklenen içerikler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, e-portfolyo uygulaması öncesinde yapılandırılmış bir dokümantasyon ve değerlendirme yöntemi kullanılmadığını, çalışmaların öğretmen inisiyatifiyle sınırlı kaldığını ortaya koymuştur. E-portfolyo uygulaması sonrasında ise, sistemin çocukların öğrenmelerini görünür kılmada, veli katılımını ve çocuk-aile iletişimini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir. Veliler, e-portfolyonun çocuğu tanıma, gelişimini izleme ve destekleme açısından işlevsel olduğunu ifade etmiş; erişim kolaylığı ve dijital saklama olanaklarını olumlu değerlendirmiştir. Çocukların sürece karşı olumlu duygular taşıdığı ancak sisteme doğrudan erişimlerinin ve katılımlarının sınırlı kaldığı görülmüştür. Veliler süreci genel olarak olumlu değerlendirmiş ve sistemin teknik altyapısının güçlendirilmesi, e-portfolyonun ilkokul kademesine taşınmasına ve velilerin katılım esnekliğinin artırılmasına yönelik önerilerde bulunmuştur. Araştırma sonuçları, e-portfolyo uygulamalarının erken çocukluk eğitiminde pedagojik dokümantasyon ve değerlendirme süreçlerini güçlendirme, katılımcı ve işbirliğine dayalı bir eğitim anlayışını destekleme potansiyeline sahip bir araç olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, erken çocukluk eğitiminde e-portfolyo kullanımının yaygınlaştırılması ve sistemin çocuk katılımını ve veli işbirliğini destekleyecek şekilde geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of e-portfolios in early childhood education based on the experiences of children and parents. Designed as a exploratory case study, the research was conducted with 16 children and 16 parents from a preschool in Istanbul. Data were gathered through pre- and post-implementation parent interviews, individual interviews with children, process monitoring forms, and document analysis of content uploaded to the MiniPort platform. The MiniPort system was implemented over a 10-week period by the classroom teacher. Throughout the process, parents' experiences were monitored using online forms, and follow-up interviews were conducted at the end of the implementation. In addition, all content shared on the MiniPort platform was analyzed. Findings revealed that prior to the implementation, documentation and assessment practices lacked structure and were primarily dependent on the teacher's initiative. After the introduction of e-portfolios, children's learning became more visible, parental involvement increased, and communication between children and their families improved. Parents viewed the system as a useful tool for recognizing, monitoring, and supporting their children's development. They also appreciated its accessibility and digital storage features. Children expressed mostly positive feelings about the process; however, their direct access to and participation in the system remained limited. Overall, parents evaluated the process positively and recommended enhancing the system's technical features, extending its use to primary education, and increasing flexibility in parent participation. The research findings indicate that e-portfolio practices have the potential to strengthen pedagogical documentation and assessment processes in early childhood education, and to support a participatory and collaborative approach to teaching and learning.