Sağlık çalışanlarında beyin göçü
Brain drain in health workers
  1. Tez No: 949818
  2. Yazar: ZEYNEP BEHRAM GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇANDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında beyin göçü sebeplerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma modeli ve araştırma hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi Şanlıurfa ilinde üniversite hastanesi ve devlet hastanesinde çalışan 197 sağlık çalışanından oluşmuştur. Sağlık çalışanları üzerinden yapılan bu araştırmada veri toplamak için anket yöntemi kullanılmıştır. Yurtdışına gitmeyi düşünen, düşünmeyen ve kararsız kalan sağlık çalışanlarına anket sorularını sorarak göç sebepleri (çekici ve itici faktörleri) elde edilmeye çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında Beyin Göçüne Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 28 programı kullanılarak verilerin analizi yapılmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Sayısal değişkenlerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney u test kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında Fischer test kullanıldı. P değerinin 0.05 den küçük olması anlamlı olarak kabul edildi. Araştırmanın sonucuna göre sağlık çalışanlarında beyin göçüne yönelik tutumun yüksek olduğu ve çekici faktörlerin daha ön planda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the causes of brain drain in healthcare workers. For this purpose, the research model and research hypotheses were created. The sample of the research consisted of 197 healthcare professionals working in university hospitals and state hospitals in Sanliurfa province. In this research conducted on healthcare workers, the survey method was used to collect data. We tried to obtain the reasons for migration (pull and push factors) by asking survey questions to healthcare professionals who are considering going abroad, not considering it, or undecided. Attitude Scale Towards Brain Drain was used to collect data. Data was analyzed using the SPSS 28 program. Mean, standard deviation, median, lowest, highest, frequency and ratio values were used in the descriptive statistics of the data. The status of numerical variables was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. In quantitative independent data analysis, Kruskal-Wallis recorded Mann-Whitney u test. In qualitative independent financial analysis, chi-square test and Fischer test were recorded when chi-square test conditions were not met. A P value below 0.05 was considered significant. According to the results of the research, it was found that the attitude towards brain drain was high among healthcare professionals and attractive factors were more prominent.