Mandibular üçüncü molar diş cerrahisi sonrası kinezyo bantlama, plasebo bantlama ve kriyoterapi uygulamalarının postoperatif komplikasyonlar ve sosyal görünüş kaygısı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of kinesio taping, placebo taping and cryotherapy on postoperative complications and social appearance anxiety following mandibular third molar dental surgery
  1. Tez No: 949819
  2. Yazar: CEVAHİR CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARA SAMUR ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Mandibular Üçüncü Molar Diş Cerrahisi Sonrası Kinezyo Bantlama, Plasebo Bantlama ve Kriyoterapi Uygulamalarının Postoperatif Komplikasyonlar ve Sosyal Görünüş Kaygısı Üzerine Olan Etkisinin Değerlendirilmesi AMAÇ Bu çalışmada ağız cerrahisinde en sık yapılan işlem olan gömülü diş çekimleri sonrasında uygulanan kinezyo bantlama uygulamasının, plasebo bantlama ve kriyoterapi uygulaması ile karşılaştırmalı olarak postoperatif komplikasyonlar ve sosyal görünüş kaygısı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Pell ve Gregory sınıflandırmasına göre sınıf 2 pozisyon B gömülülük derecesine sahip mandibular üçüncü molar dişe sahip olan 18-35 yaş aralığında yer alan 128 birey dahil edilmiştir. Bireyler mandibular üçüncü molar diş cerrahisi sonrası standart tedaviye ek olarak kinezyo bantlama (Grup 1), plasebo bantlama (Grup 2), kriyoterapi (Grup 3) ve herhangi bir tedavi uygulanmayacak (Grup 4) şekilde dört gruba ayrılmıştır. Ağrı, ağız açıklığı, şişlik, sosyal görünüş kaygısı değerleri cerrahi işlem öncesi ve işlem sonrası 2., 4. ve 7. günlerde kaydedilmiştir. BULGULAR Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 21,88 olup, kadın/erkek cinsiyet oranı %53,91 olarak belirlenmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve operasyon zamanı açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Kinezyo bantlama grubunda postoperatif ikinci günde tüm gruplara göre ağrı, ağrı kesici kullanımı, ağız açıklığı ve şişlik parametrelerine yönelik anlamlı derecede olumlu sonuçlar belirlenmiştir (p=0,001). İkinci günde sosyal görünüş kaygısı kinezyo bantlama grubunda tüm gruplara göre daha düşük olarak belirlenmiş olup, plasebo bantlama grubuna göre anlamı fark mevcuttur (p=0,009).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Effects of Kinesio Taping, Placebo Taping and Cryotherapy on Postoperative Complications and Social Appearance Anxiety After Mandibular Third Molar Surgery AIM This study aimed to evaluate the effect of kinesio-taping on postoperative complications and social appearance anxiety after impacted tooth extraction, which is the most common procedure in oral surgery, compared with placebo-taping and cryotherapy. MATERIAL and METHODS This study includes 128 individuals between the ages of 18 to 35 years with mandibular third molars in Class 2 position B, according to the Pell and Gregory classification. The participants were divided into four groups: Group 1 received kinesio-taping, Group 2 received placebo-taping, Group 3 received cryotherapy, and Group 4 received no treatment in addition to standard treatment following mandibular third molar surgery. Pain, amount of mouth opening, swelling and social appearance anxiety levels before the surgical procedure and on the second, fourth, and seventh days after the procedure were recorded. RESULTS The mean age of the study participants was 21.88 years, with a female-to-male sex ratio of 53.91%. No significant differences were observed between the groups according to age, gender and operation time (p> 0.05). Significantly positive results were observed in the kinesio-taping group on the postoperative second day for pain, analgesic use, amount of mouth opening and swelling parameters compared to other groups (p=0.001). Additionally, social appearance anxiety was lower in the kinesio-taping group compared to other groups on the second postoperative day, with a significant difference observed compared to the placebo-taping group (p=0.009). On the postoperative fourth day, lower pain and analgesia usage were found in kinesio-taping compared to other groups.