Avrupa'da yükselen aşırı sağın kadın liderleri
Rising far-right women leaders in Europe
  1. Tez No: 949836
  2. Yazar: HATİCE ASTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tez, Avrupalılık kimliği ve değerleri bağlamında kadın liderlerin rolünü ve önemini inceler. Avrupa'da yükselen yeni sağ hareketlerin bu değerlere etkisi analiz edilir. İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal dayanışma, barış, ifade özgürlüğü ile inanç ve din özgürlüğü gibi ilkeler, Avrupalılık değerlerinin temelini oluşturur. Kadın liderlerin bu değerlerle ilişkisi değerlendirilmiş; bu değerlere uygun hareket eden liderlerle, çelişen stratejiler benimseyenlerin tutumları karşılaştırılmıştır. Femonasyonalizm kavramı etrafında şekillenen toplumsal cinsiyet eşitliği söylemleri ve bu söylemlerin Avrupa'daki kadın liderler üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Avrupa'nın geleceği için kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğindeki değişimleri anlamak önemlidir. Yeni sağ hareketlerin yükselişi, kadın liderlerin rollerini daha görünür kılmaktadır. Kadın liderlik yalnızca temsiliyet değil, söylem üretimi, politika geliştirme ve değer şekillendirme açısından da etkilidir. Kadınların siyasetteki varlığı, Avrupa'nın temel ilkeleriyle çok katmanlı bir ilişki içindedir. Bu çalışma, siyasi ve toplumsal değişimleri izleyerek kadın liderlerin üstlendikleri rolleri analiz etmeyi amaçlar. Angela Merkel gibi ılımlı liderler, çok kültürlü yapıyı destekleyen yaklaşımlarıyla Avrupalılık değerlerinin sürdürülmesine katkı sunarken; Giorgia Meloni, Alice Weidel ve Marine Le Pen gibi yeni sağ figürler toplumsal cinsiyet eşitliğini stratejik ve dışlayıcı biçimde kullanmaktadır. Femonasyonalizm eksenindeki söylemlerle Avrupa değerlerine karşıt politikalar üretmektedirler. Kadın liderlerin temsilci ve dönüşüm aktörü olarak rolleri, Avrupa'nın mevcut ve gelecekteki politik yönelimlerini şekillendirir. Bu çalışma, Avrupalılık değerleri ile kadın liderliğinin kesişimindeki dinamiklere özgün ve güncel bir katkı sunmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role and importance of women leaders in the context of European identity and values. The impact of the new right movements rising in Europe on these values is analyzed. Principles such as human rights, rule of law, democracy, gender equality, social solidarity, peace, freedom of expression, and freedom of belief and religion form the basis of European values. The relationship of women leaders with these values is evaluated; the attitudes of leaders who act in accordance with these values and those who adopt conflicting strategies are compared. The gender equality discourses shaped around the concept of feminationalism and the impact of these discourses on women leaders in Europe are examined. It is important to understand the changes in women's rights and gender equality for the future of Europe. The rise of new right movements makes the roles of women leaders more visible. Women's leadership is effective not only in terms of representation but also in terms of discourse production, policy development and value shaping. The presence of women in politics has a multi-layered relationship with the fundamental principles of Europe. This study aims to analyze the roles undertaken by women leaders by monitoring political and social changes. While moderate leaders such as Angela Merkel contribute to the maintenance of European values with their approaches supporting the multicultural structure, new right figures such as Giorgia Meloni, Alice Weidel and Marine Le Pen use gender equality in a strategic and exclusionary way. They produce policies that are against European values with discourses on the axis of feminization. The roles of women leaders as representatives and transformation actors shape the current and future political orientations of Europe. This study aims to make an original and up-to-date contribution to the dynamics at the intersection of European values and women's leadership.