Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencilerinin eğitimine yönelik görüşleri
Classroom teachers' opinions on the education of inclusive students
- Tez No: 949835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencilerinin eğitimine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında Eskişehir ili merkez ilçelerindeki farklı okullarda görev yapan ve sınıflarında kaynaştırma öğrencisi bulunan gönüllü 10 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Görüşmeler en kısası 25 dakika en uzunu da 35 dakika sürmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanan veriler, betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; araştırmaya katılan öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine olan tutumlarının olumlu olduğu, kaynaştırma eğitimine yönelik planlı bir eğitim almadıkları ve rehber öğretmenlerin kaynaştırma eğitimi konusunda yardımcı oldukları sonucuna varılmıştır. Bunun yanında kaynaştırma öğrencisi olan ebeveynlerin kaynaştırma öğrencilerinin durumunu kabullenmede zorlandıkları, öğretmenlerin sınıf yönetiminde ve bu öğrencileri kontrol etmede zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluate the views of classroom teachers on the education of inclusive students in this study. It was used qualitative research method in the study. In the fall semester of the 2020-2021 academic year, 10 classroom teachers who worked in different schools in Van and had inclusive students in their classes participated in this research. Data of the study was collected using the semi-structured interview technique. The negotiations lasted the shortest of 25 minutes and the longest of 35 minutes. Data acquired by semi-structured interviews were analysed by descriptive analysis method. According to the findings from the research, it was concluded that teachers' attitudes towards inclusion education were positive and that they did not receive planned training for inclusion education and that advisory teachers helped with inclusion education. In addition, it was concluded that parents who have inclusive on students stated that the students had difficulties accepting the situation, and the teachers had difficulty managing the classroom and controlling the students.