Narsisizm ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide yalnızlığın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediator role of loneliness in the relation between narcissism and emotion regulation difficulties
- Tez No: 949850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kişilik örgütlenmelerinde uyum bozucu özelliklerin yüksek olduğu bireyler, duyguların tanımlanması ve davranışa aktarımında birtakım problemler yaşamaktadırlar. Narsistik kişilik özellikleri yüksek olan kişilerde de duyguları düzenlemede güçlükler yaşandığı görülmektedir. Yaşanan problemler kişiyi toplumdan uzaklaştırabilmekte ve yalnızlık hissi yaşamasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle, erişkinlerde narsisizm ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkide yalnızlığın aracı rolü bu araştırmanın inceleme konusu olarak seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşamını idame ettiren 18-35 yaş arası 208 kadın, 66 erkek olmak üzere toplam 274 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmada ölçüm aracı olarak Beş Faktör Narsisizm Ölçeği-Kısa Form (FFNI-SF), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8 (DDGÖ-8), UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-YÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veri toplama araçları katılımcılara çevrimiçi yoldan iletilmiştir. Elde edilen veriler elektronik ortama girilmiş ve çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 27 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre narsisizmin alt boyutları olan kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm ile duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, duygu düzenleme güçlüğü ve yalnızlık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Narsisizm özellikleri yüksek olan bireyler duygularını düzenlemede güçlük çekmekte, duygularını düzenlemede güçlük çeken bireyler ise düşük yalnızlık hissi deneyimlemektedir. Bununla beraber, kırılgan narsisizm ile yalnızlık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulgulanmıştır. Yapılan aracılık çalışmaları sonucunda yalnızlık düzeyi, narsisizm eğilimi yüksek bireylerde duygu düzenleme yeteneklerinin bozulmasında istatistiksel olarak önemli bir aracılık faktörü olarak gözlemlenmemiştir. Araştırma bulguları, cinsiyet ve yaş gibi sosyodemografik faktörlerin narsisizm, duygu düzenlemede güçlük ve yalnızlık düzeyleri üzerinde belirgin etkiler yarattığını göstermiştir. Araştırma bulguları mevcut literatür bağlamında değerlendirilmiş ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individuals with high maladaptive traits in their personality organization experience some problems in defining emotions and transferring them to behavior. It is observed that individuals with high narcissistic personality traits also experience difficulties in regulating emotions. The problems experienced can alienate the individual from society and cause a feeling of loneliness.In light of this, the present study aimed to examine the mediating role of loneliness in the relationship between narcissism and difficulties in emotion regulation among adults. The study sample consisted of 274 voluntary participants residing in Turkey, including 208 women and 66 men between the ages of 18 and 35. In the study, the Five-Factor Narcissism Inventory-Short Form (FFNI-SF), Difficulties in Emotion Regulation Scale-8 (DERS-8), UCLA Loneliness Scale (UCLA-LS) and the Sociodemographic Information Form prepared by the researcher were used as measurement tools. Data collection tools were sent to the participants online. The obtained data were entered into the electronic environment and the statistical analysis of the study was done with the SPSS 27 package program. Based on the findings obtained from the research, a positive significant relationship was found between the sub-dimensions of narcissism, vulnerable and grandiose narcissism, and difficulty in emotion regulation, and a negative significant relationship was found between difficulty in emotion regulation and loneliness. Individuals with high levels of narcissistic traits tend to experience greater difficulties in regulating their emotions, while those who struggle with emotion regulation report lower levels of loneliness. Moreover, a significant negative association was observed between vulnerable narcissism and loneliness. Mediation analyses revealed that loneliness did not significantly mediate the relationship between narcissistic tendencies and emotion regulation difficulties. The results also indicated that sociodemographic factors, such as gender and age, had notable effects on levels of narcissism, emotion regulation difficulties, and loneliness. The findings were discussed in the context of the existing literature, and suggestions were provided for future research.