Bağlanma stillerinin, riskli davranışlar ve kendine zarar verme davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of the reelationship between attachment styles, risky behaviors, and self-injurious behaviors
- Tez No: 949851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada bağlanma stillerinin riskli davranışlar ve kendine zarar verme davranışları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 18 yaş ve üzeri bireylerle yapılmıştır. Araştırma grubu kolay örnekleme yöntemi ile seçilen 276'sı kadın, 185'i erkek toplam 461 gönüllü kişiden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan analizler güvenli bağlanma stilinin riskli davranışların alt boyutlarından intihar eğilimini (B = -0,779, p = 0,004) anlamlı ve negatif yönde etkilediğini göstermektedir. Kaçıngan bağlanma stilinin riskli davranışların alt boyutlarından intihar eğilimini (B = 1,119, p < 0,001) anlamlı ve poztif yönde; okul terkini (B = -0,290, p = 0,003) ise anlamlı ve negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Kaygılı bağlanma stilinin riskli davranışların alt boyutlarından antisosyal davranışları (B = -0,485, p = 0,001), alkol kullanımını (B = -0,963, p < 0,001) ve beslenme alışkanlıklarını (B = -0,556, p = 0,004) anlamlı ve negatif yönde; intihar eğilimini (B = 1,311, p < 0,001), ve madde kullanımını (B = 0,399, p = 0,008) ise anlamlı ve pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Bağlanma stillerinin hiçbirinin KZVD üzerinde yordayıcı bir etkisi olmadığı fakat güvenli bağlanma (B = -1,502, p = 0,014) ve kaçıngan bağlanmanın (B = -1,344, p = 0,042) KZVD alt boyutlarından sosyal işlevleri anlamlı ve negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Kaygılı bağlanmanın ise KZVD alt boyutlarından otonom işlevleri (B = -0,968, p = 0,026) anlamlı ve negatif yönde etkilediği bulunmuştur. Riskli davranışların alt boyutlarından intihar eğiliminin (B = 0,357, p = 0,018) KZVD üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur. Diğer riskli davranış alt boyutlarının KZVD üzerinde yordayıcı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between attachment styles, risky behaviors, and self-injurious behaviors. The study was conducted with individuals aged 18 and older. The research sample consisted of 461 volunteers (276 women and 185 men) selected through a convenience sampling method. Analyses conducted within the scope of the study revealed that the secure attachment style had a significant and negative effect on the suicide tendency subdimension of risky behaviors (B = -0.779, p = 0.004). The avoidant attachment style was found to have a significant and positive effect on suicide tendency (B = 1.119, p < 0.001), and a significant and negative effect on school dropout (B = -0.290, p = 0.003). The anxious attachment style was found to have a significant and negative effect on antisocial behaviors (B = -0.485, p = 0.001), alcohol use (B = -0.963, p < 0.001), and eating habits (B = -0.556, p = 0.004), as well as a significant and positive effect on suicide tendency (B = 1.311, p < 0.001) and substance use (B = 0.399, p = 0.008), all of which are subdimensions of risky behaviors. None of the attachment styles were found to be significant predictors of self-injurious behaviors in general. However, secure attachment (B = -1.502, p = 0.014) and avoidant attachment (B = -1.344, p = 0.042) were found to significantly and negatively affect the social functioning subdimension of self-injurious behaviors. Anxious attachment was found to significantly and negatively affect the autonomy subdimension (B = -0.968, p = 0.026) of self-injurious behaviors. Among the subdimensions of risky behaviors, only suicide tendency was found to have a significant and positive effect on self-injurious behaviors (B = 0.357, p = 0.018). Other subdimensions of risky behaviors did not significantly predict self-injurious behaviors.