Yaygın gelişimsel bozukluğu olan ve olmayan çocukların babalarının duygusal ve kognitif yanıtlarının incelenmesi
Examination of emotional and cognitive responses of fathers of children with and without pervasive developmental disorders
  1. Tez No: 949879
  2. Yazar: İLGEN ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Psikoloji, Occupational Therapy, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaygın gelişimsel bozukluk (YGB) tanılı çocuğa sahip babalar ile YGB tanısı olmayan çocuğa sahip babaların duygusal ve bilişsel yanıtlarını karşılaştırmaktır. Bu kapsamda, babaların anksiyete ve depresyon düzeyleri ile dikkat, bellek ve yürütücü işlevler gibi bilişsel süreçleri değerlendirilmiştir. Araştırma, betimleyici kesitsel bir desenle yürütülmüş; veri toplama sürecinde Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 80 katılımcı (YGB grubunda 40, kontrol grubunda 40) araştırmacı terapist tarafından değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş ve verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle non-parametrik testler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the emotional and cognitive responses of fathers who have children diagnosed with pervasive developmental disorder (PDD) and those who do not. In this context, the fathers' levels of anxiety and depression, as well as cognitive processes such as attention, memory, and executive functions, were evaluated. The study was conducted using a descriptive cross-sectional design. During the data collection process, the Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), and Montreal Cognitive Assessment (MoCA) were used. A total of 80 participants (40 in the PDD group and 40 in the control group) were selected using purposive sampling and assessed by the researcher therapist. The data were analyzed using SPSS 25.0 software. Since the data did not show a normal distribution, non-parametric tests were applied.