DNA methylation in forensic human identification
Adli insan kimlik belirlemesinde DNA metilasyonu
  1. Tez No: 949940
  2. Yazar: AYŞE MERVE ÖRME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER VANEZİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
DNA metilasyonu, CG dinükleotidler açısından mevcut olan bir sitozin bazının beşinci karbonuna bir metil grubu (-CH3) eklenmesidir. Adli tıp incelemelerinde DNA metilasyonunun kullanımına dair en yaygın örnekler; vücut sıvısı tespiti, yaş tahmini, cinsiyet belirleme, atasal kimlik tespiti ve tek yumurta ikizlerinin ayırt edilmesidir. Kriminolojik epigenetik üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapılması, uygun epigenetik belirteçlerin daha iyi tanımlanmasına, hücre farklılaşması ve yaşlanma süreçlerinin epigenetik etkileri ile olan bağlantıların daha net ortaya konulmasına olanak sağlayacak ve adli tıp uygulamalarına dair derinlemesine bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
DNA methylation is the addition of a methyl group (-CH3) to the fifth carbon of a cytosine base that is available in terms of CG dinucleotides. The most common examples of DNA methylation usage in forensic examinations are body fluid identification, age estimation, sex determination, ancestral identification, and monozygotic twin's discrimination. More extensive investigations of criminological epigenetics would help for additional identification of convenient epigenetic markers, more convincing connections between cell differentiation and aging to epigenetic impacts, and would reveal further insight on a set of forensic practices.