Küreselleşmenin refah devletine etkisi: Ampirik bir değerlendirme
The impact of globalization on the welfare state: An empirical analysis
- Tez No: 949966
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, küreselleşmenin refah devleti harcamaları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme, ekonomik, ticari ve finansal boyutlarıyla refah devletlerinin yapısal dinamiklerini şekillendirmekte ve sosyal harcamalar üzerinde farklı düzeylerde etkiler yaratmaktadır. Bu kapsamda, çalışmanın temel araştırma soruları şu şekilde belirlenmiştir: (i) Küreselleşmenin sosyal harcamalar üzerinde homojen bir etkisi var mıdır, yoksa etkiler ülkeler arasında farklılık göstermekte midir? (ii) Küreselleşmenin ekonomik, ticari ve finansal boyutları refah devleti harcamalarını nasıl şekillendirmektedir? (iii) Küreselleşmenin etkileri, sosyal harcama düzeyine göre değişkenlik göstermekte midir? Bu soruları yanıtlamak için, 1985-2019 yılları arasında seçilmiş 19 OECD ülkesinin verileri kullanılarak bir analiz gerçekleştirilmiştir. Küreselleşmenin sosyal harcamalar üzerindeki etkilerini ayrıntılı olarak incelemek için Kantil Regresyon (MMQR) yöntemi kullanılmıştır. MMQR modeli, sosyal harcama düzeyi farklı olan ülkelerde küreselleşmenin etkilerinin heterojen olup olmadığını belirlemek için uygun bir analitik çerçeve sunmaktadır. Elde edilen bulgular, küreselleşme ile sosyal harcamalar arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak bu ilişkinin gücü ülkelerin sosyal harcama düzeylerine göre değişim göstermektedir. Küreselleşmenin sosyal harcamalar üzerindeki etkisi, sosyal harcama düzeyi yüksek olan ülkelerde daha belirgin olup, sosyal harcama düzeyi düşük olan ülkelerde daha sınırlıdır. Ayrıca, ekonomik, ticari ve finansal küreselleşmenin etkileri arasında da farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, küreselleşmenin refah devleti harcamaları üzerindeki etkilerinin sosyal harcama düzeyine bağlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Bulgular, küreselleşmenin sosyal harcamaları artırıcı etkisinin, sosyal harcama kapasitesi yüksek olan ülkelerde daha güçlü olduğunu ve bu etkinin kademeli olarak arttığını göstermektedir. Bu analiz, küreselleşmenin refah devletleri üzerindeki etkilerini anlamak için daha detaylı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of globalization on welfare state expenditures. Globalization, through its economic, trade, and financial dimensions, shapes the structural dynamics of welfare states and generates varying effects on social spending. In this context, the main research questions of the study are as follows: (i) Does globalization have a homogeneous effect on social expenditures, or do its effects vary across countries? (ii) How do the economic, trade, and financial dimensions of globalization influence welfare state expenditures? (iii) Do the effects of globalization vary according to the level of social spending? To answer these questions, data from 19 selected OECD countries between 1985 and 2019 were analyzed. The MMQR (Method of Moments Quantile Regression) method was employed to examine the effects of globalization on social expenditures in detail. The MMQR model provides a suitable analytical framework for determining whether the effects of globalization differ across countries with varying levels of social spending. The findings indicate a positive relationship between globalization and social expenditures. However, the strength of this relationship varies according to the level of social spending in different countries. The impact of globalization on social expenditures is more pronounced in countries with high levels of social spending, while it remains more limited in countries with lower levels. Additionally, differences were identified among the effects of economic, trade, and financial globalization. In conclusion, the impact of globalization on welfare state expenditures differs depending on the level of social spending. The findings suggest that the positive effect of globalization on social expenditures is stronger in countries with a higher capacity for social spending and that this effect gradually increases. This analysis provides a more detailed framework for understanding the effects of globalization on welfare states.