Kahramanmaraş merkezli depremin ilkokul eğitimine yansımaları: Reyhanlı örneği
The impact of the Kahramanmaraş-centered earthquake on primary school education: The Reyhanlı case
- Tez No: 949978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AŞIKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmada Kahramanmaraş merkezli depremin ilkokul eğitimine yansımalarını Reyhanlı örneği kapsamında detaylıca ele alınması amaçlanmıştır. Bu bağlamda depremin ilkokul eğitimine yansımalarının araştırılması nitel araştırma desenlerinden durum çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaki veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış öğretmen görüşme formu, yönetici görüşme formu ve veli-öğrenci görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki MEB'e bağlı ilkokullarda görev yapan 15 sınıf öğretmeni, beş okul yöneticisi, öğrenim gören 23 öğrenci ve 25 veli oluşturmaktadır. Araştırma altı okulda gerçekleştirilmiş olup çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden birisi olan ölçüt örneklem yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizinde tematik analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Analizler neticesinde deprem sonrası yaşam ve okula dönüş temaları oluşmuştur. Deprem sonrası yaşam teması kapsamında yaşamsal koşullar ve psikososyal etkiler kategorileri bulunmaktadır. Okula dönüş teması kapsamında ise psikososyal etkiler ve eğitime katılım ve uyum kategorileri bulunmaktadır. Sınıf öğretmenlerinden elde edilen verilerde, deprem sonrası yaşam teması kapsamında en sık yaşanan sorunun psikososyal etkiler kategorisinde bulunan psikolojik zorluklar olduğu görülmüştür. Okula dönüş teması kapsamında ise en sık yaşanan sorun psikososyal etkiler kategorisinde okul binasındayken tedirgin olmalarıdır. Yöneticilerden elde edilen veriler doğrultusunda en sık yaşanan sorunun deprem sonrası yaşam teması kapsamında psikososyal etkiler kategorisinde bulunan psikolojik zorluklar olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber okula dönüş teması kapsamında ise eğitime katılım ve uyum kategorisinde depremden sonra yöneticilerin öğretmenlerle iletişimde sorun yaşamadıkları tespit edilmiştir. Velilerden elde edilen veriler doğrultusunda ise deprem sonrası yaşam teması çerçevesinde en sık yaşanan sorunun psikososyal etkiler kategorisinde bulunan korku, endişe gibi duygular olduğu görülmüştür. Okula dönüş teması kapsamında ise psikososyal etkiler kategorisinde özellikle çocuklarını okula gönderirken deprem endişesi hissettikleri saptanmıştır. Öğrencilerden elde edilen verilerde de en sık yaşanan sorunun deprem sonrası yaşam teması kapsamında psikososyal etkiler kategorisinde çeşitli psikolojik zorluklar olduğu görülmüştür. Okula dönüş temasında ise en sık yaşanan sorunun psikososyal etkiler kategorisinde okul içinde endişe korku gibi duygular içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Depremin neden olduğu psikolojik etkilerin öğrencilerin okul başarı düzeylerini olumsuz anlamda etkilediği tespit edilmiştir. Deprem sonrasında hem günlük yaşamda hem okul ortamında maddi ve manevi olarak olumsuzluklar yaşanmış fakat yaşanan tüm bu olumsuz deneyimlerin öğrencilerin öğretmenlerle olan iletişimine yansımadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda öğretmenlere, yöneticilere, öğrencilere ve velilere gerekli psikososyal destek programları sunulmalı ve okullarda afete hazırlık kapsamında çeşitli programlar düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to thoroughly examine the repercussions of the Kahramanmaraş-centered earthquake on primary education, using Reyhanlı as a case example. In this context, a qualitative case study design was adopted to investigate the impact of the earthquake on primary education. Data were collected through semi-structured interviews utilizing teacher, administrator, and parent-student interview forms developed by the researcher. The study group comprised 15 primary school teachers, five primary school administrators, 23 students, and 25 parents from primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the Reyhanlı district of Hatay. The research was conducted in six schools, with participants selected using criterion sampling, a purposive sampling method. Thematic analysis was employed for data analysis. The analysis revealed two overarching themes: post-earthquake life and return to school. The theme of post-earthquake life encompassed two categories: living conditions and psychosocial effects, while the theme of return to school included psychosocial effects and participation/adaptation to education. Findings from primary school teachers indicated that the most commonly reported issue in the post-earthquake life theme was psychological difficulties, classified under psychosocial effects. In the return to school theme, the predominant concern was anxiety experienced within the school building. According to the data from primary school administrators, the most prevalent issue under post-earthquake life was again psychological challenges in the psychosocial effects category. However, administrators reported no difficulties in communication with teachers regarding participation and adaptation after the earthquake. Data from parents showed that the most prevalent issue under post-earthquake life was feelings of fear and anxiety (psychosocial effects), while in the return to school theme, parents particularly expressed anxiety about sending their children back to school due to ongoing earthquake concerns. Students also frequently reported various psychological difficulties under post-earthquake life and feelings of anxiety and fear within the school environment in the return to school theme. The findings indicate that the psychological effects caused by the earthquake negatively impacted students' academic achievement. Although both material and emotional challenges were encountered in daily life and in the school environment following the earthquake, these negative experiences did not adversely affect students' communication with their teachers. In light of these results, it is recommended that comprehensive psychosocial support programs be provided for teachers, administrators, students, and parents, and that disaster preparedness programs be systematically implemented in schools.