İmgenin başka yerdeliği
The else where of the image
  1. Tez No: 949983
  2. Yazar: AHMET MERT HASRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAVVA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İmgeler, görsel tavırlarının ötesinde düşünsel olanı taklit eden, çağrışım üreten görüntülerdir. Ürettikleri çağrışımlarla insanın nereden gelip nereye gittiğine, kim olduğuna dair sorulara karşılık verirler. İmgenin sinemadaki“başka yerde”lik kavramına olan yardımının gücünden beslenerek hazırlanmış bu tezde, resim imgelerinin insanın aklında nasıl yer edebileceği araştırılmıştır. Biçimin karşıladığı içerikle birlikte, insanın bir sanat yapıtıyla hangi bağlamda, nasıl bir bağ kurduğu tezin temel konusunu oluşturmuştur. Bilgi-akıl temelli kurulan bu bağın, imgeden başlayıp, oluşturduğu içerikle ve yarattığı yeni anlamla, alımlayandaki tezahürü üzerinde durulmuştur. İmgenin insanın aklında edindiği yerle, sanat nesnesinden uzaklaşıldıktan sonra, onu insanın içinde hala yaşatma hali sinemadaki kavramla anlatılmaya çalışılmıştır. Resimsel imgeyi sinema alanıyla buluşturan bu tez, imge ve biçim-içerik okumalarına da yeni bir bakış sunmayı denemektedir.
Özet (Çeviri)
Images, beyond their visual appearance, are representations that mimic the intellectual and generate associations. Through the associations they create, they respond to questions about where humans come from, where they are going, and who they are. Drawing strength from the concept of“elsewhere”in cinema, this thesis investigates how pictorial images can leave a mark on the human mind. The central subject of the thesis is to explore the context and nature of the connection between a person and an artwork, in combination with the form and the content it presents. The knowledge and reason based bond, beginning with the image itself and extending through the content it creates and the new meanings it generates, is examined in terms of its appearance in the viewer. The way in which the image maintains its place in the mind, even after distancing from the art object, is explored through the concept in cinema. This thesis, which brings together pictorial image and cinema, also attempts to offer a fresh perspective on the interpretation of images and the form-content relationship.