Hollanda'da yaşayan nitelikli türk gençlerin sosyal etkileşimlerinde ve işe erişim durumlarında kültürel farklılıkların rolü
The role of cultural differences in the social interactions and job access situations of qualified Turkish young people living in the Netherlands
  1. Tez No: 949986
  2. Yazar: SAADET KOCAKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Küreselleşmenin hız kazanmasıyla uluslararası göç, yalnızca bireysel hareketlilikten ibaret olmayan, aynı zamanda eşit olmayan kaynak dağılımı, kültürel etkileşimler ve politik faktörlerle iç içe geçmiş çok katmanlı bir sosyolojik olgu haline gelmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan ekonomik büyüme birçok Avrupa ülkesinin çevre ülkelerden iş gücü talebinde bulunmasıyla sonuçlanmıştır. Bu ülkelerden biri de Hollanda'dır. Zamanla artan göç hareketliliğiyle Hollanda'da büyük ölçüde Türk göçmen nüfusu oluşmuştur. Ancak günümüzde, Hollanda'da yaşayan göçmenler küresel ölçekte yükselen aşırı sağ söylemler, yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslamofobi'den önemli ölçüde etkilenmektedir. Göçmenlerin karşılaştıkları sorunlardan toplumsal yaşamda en görünür olanları iş yaşamı ve gündelik yaşamda karşılaşılan zorluklardır. Bu çalışmada; Hollanda'da yaşayan nitelikli Türk gençlerin işe erişim durumları, iş yaşamları, sosyal etkileşimleri ve gündelik yaşamlarındaki deneyimler incelenmiştir. Bu bağlamda, katılımcıların etnisitelerine ve inançlarına dayalı herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşıp karşılaşmadıkları; eğer karşılaştılarsa bu sorunların neler olduğu, hangi zeminde ortaya çıktığı ve bu zorlukların iş yaşamları ile gündelik yaşamlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Nitel veri toplama yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın alan çalışması, Hollanda'da gerçekleştirilmiştir. Fenomenolojik araştırma deseni kapsamında, veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme tekniği tercih edilmiştir. Amaçlı örnekleme tekniğiyle seçilen 24 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılarak veriler elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; Hollanda'da yaşayan nitelikli Türk gençlerin, iş yaşamlarında ve gündelik yaşamlarında etnisitelerine ve inançlarına dayalı ötekileştirme ve ayrımcılığa maruz kalanların oranı kalmayanlara göre daha yüksektir. Bununla birlikte nitelikli Türk gençlerin sosyal etkileşimlerde ayrımcılık ve ötekileştirme ile karşılaşanların oranı karşılaşmayanlara kıyasla daha düşüktür. Ancak dil, eğitim ve mesleki yetkinlik gibi niteliklere sahip olmalarına rağmen, katılımcıların kayda değer bir çoğunluğunun yaşamlarının pek çok alanında ırkçılığa, İslamofobik eylem ve söylemlere ve yabancı düşmanlığına maruz kaldıkları anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, Hollanda'da yükselen aşırı sağ ideolojinin, özellikle yabancı düşmanlığı ve İslamofobi üzerinden beslenerek, nitelikli Türk gençleri üzerinde olumsuz etkiler yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization, international migration has become a complex sociological phenomenon, not only linked to individual mobility but also shaped by unequal resource distribution, cultural interaction, and political dynamics. Following the Second World War, Europe's economic growth led many countries to seek labor from surrounding regions. One such country was the Netherlands. Over time, increasing migration resulted in a significant Turkish population. Today, however, migrants in the Netherlands are notably affected by the global rise of far-right discourses, xenophobia, racism, and Islamophobia. Among the problems they face, the most visible occur in professional life and daily experiences. This study explores the experiences of qualified Turkish youth living in the Netherlands, focusing on their access to employment, work life, social relations, and daily practices. It investigates whether they face challenges based on ethnicity or religious belief; if so, what these are, in what context they arise, and how they affect participants' work and daily lives. The fieldwork of this qualitative study was conducted in the Netherlands. Within the framework of a phenomenological design, in-depth interviews were used as the data collection method. Data were gathered through interviews with 24 participants selected via purposive sampling. The findings show that the proportion of youth exposed to exclusion and discrimination based on ethnicity or religion in work and daily life is higher than that of those who are not. In social interaction, this rate is lower. Despite possessing qualifications such as language skills, education, and professional competence, many participants reported experiencing racism, Islamophobic actions and discourse, and xenophobia. The rise of far-right ideology in the Netherlands, fueled by xenophobia and Islamophobia, has negatively impacted qualified Turkish youth.