Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin okuduğunu anlamada kullandığı stratejilerle ilgili değişkenlerin incelenmesi
Examining the variables related to the strategies used by Turkish as a foreign language learners in reading comprehension
  1. Tez No: 949987
  2. Yazar: MARWA IBRAHEM SLEEM IBRAHEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇOBANOĞLU AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kahire Yunus Emre Enstitüsünde eğitim gören öğrencilerin hedef kitle olarak belirlendiği bu çalışmanın temel amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin okuduğunu anlama stratejileri kullanımının cinsiyet, yaş aralığı, dil yeterliliği, dil öğrenme motivasyonu, başka bir yabancı dil öğrenme deneyimi, serbest okuma sıklığına göre farklılık gösterip göstermediği ve okuma puanı ile bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda karma yönteminin açıklayıcı sıralı desenin kullanılmasıyla çalışma konusu derinlemesine araştırılmıştır. İlk olarak katılımcıların hangi okuduğunu anlama stratejilerini kullandığı ve söz konusu stratejilere ne sıklıkla başvurduğuna ilişkin bilgi toplamak amacıyla Mokhtari ve Sheorey (2002) tarafından geliştirilen ve Alhaqbani ve Riazi (2012) tarafından Arapçaya uyarlanan strateji kullanımı ölçeğinin kullanılmasıyla çalışmanın nicel verileri toplanmıştır. Ardından nicel veri toplama araçlarıyla elde edilen bilgiler doğrultusunda okuduğunu anlama stratejilerini en çok ve en az kullanan katılımcılar belirlenip her gruptan beş öğrenci olacak şekilde toplamda on katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler Jamovi programında betimsel analiz, MANOVA testi ve korelasyon gibi faklı istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Nitel veriler ise tümdengelimci içerik analizi ve tematik analiz yöntemleriyle kodlanıp incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların en sık başvurduğu okuduğunu anlama stratejilerinin problem çözme ve küresel okuduğunu anlama stratejileri olduğunu, çoğunlukla hem araçsal hem bütünleştirici motivasyona sahip olduklarını, okuduğunu anlama becerisinin önemine ilişkin yüksek farkındalığa sahip olduklarını göstermiştir. Aynı zamanda çalışmanın sonuçları, okuduğunu anlama stratejileri kullanımının cinsiyete ve yaş aralığına göre farklılaşmadığını gösterirken, destekleyici okuduğunu anlama stratejilerinin dil yeterliliğine göre farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca sonuçlar, küresel okuduğunu anlama stratejileri kullanımının serbest okuma sıklığına göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi literatüründe yeterince araştırılmamış olan okuduğunu anlama stratejilerine ilişkin değişkenleri inceleyerek alana özgün bir katkı sunmayı ve uluslararası karşılaştırmalara zemin hazırlamaya amaçlamaktadır. Bu çalışma, okuduğunu anlama stratejilerine ilişkin değişkenleri incelemeye planlayan araştırmacılara rehberlik edeceği gibi özellikle Arap kökenli öğrencilere yönelik öğretim programlarının geliştirilmesine katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the use of reading comprehension strategies by Turkish as a foreign language learners at the Yunus Emre Institute in Cairo varies significantly according to gender, age range, language proficiency, motivation type, prior foreign language learning experience, free reading frequency, and whether a correlation exists between reading scores. Using an explanatory sequential mixed-methods design, the research first collected quantitative data through The Reading Strategies Scale (Mokhtari & Sheorey, 2002; Arabic version by Alhaqbani & Riazi, 2012). Based on the quantitative data analysis, participants were categorized into high-frequency and low-frequency strategy users. Semi-structured interviews were subsequently conducted with ten selected participants (five from each group) to gather qualitative data. The quantitative data were analysed using various statistical approaches, including descriptive analysis, MANOVA, and correlation analysis, all performed using Jamovi software. For the qualitative data, deductive content analysis and thematic analysis methods were employed for coding and interpretation. Analysis revealed that problem solving, global strategies were the most frequently employed, with a significant majority of participants exhibiting both instrumental and integrative motivation. Furthermore, learners demonstrated strong awareness of the importance of reading comprehension skills. Notably, strategy use showed no significant variation by gender or age. However, distinct patterns emerged when examining other variables: language proficiency influenced strategy selection and free reading frequency affected strategy use. This study aims to make an original contribution to the field by examining the variables related to reading comprehension strategies, which have not been sufficiently researched in the literature on teaching Turkish as a foreign language, and to prepare the ground for international comparisons. The study provides valuable insights for both researchers and practitioners, offering empirical evidence to inform curriculum development, particularly for Arabic-speaking learner populations. The results may guide future investigations into reading strategy instruction and contribute to more effective pedagogical approaches in Turkish language education.