Determinants of participation in global value chains: Cross-country and sectoral analysis
Küresel değer zincirlerine katılımın belirleyicileri: Ülkeler arası ve sektörel analiz
- Tez No: 949990
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SEYHAN AKKOYUNLU VIGLEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Birincisi, ülkeler arasında Küresel Değer Zincirlerine (KDZ) katılımı etkileyen faktörlerin analiz edilmesidir. İkincisi ise, Türkiye'nin KDZ'ye katılımını hem toplam düzeyde hem de sektör düzeyinde etkileyen faktörlerin incelenmesidir. İlk amaç kapsamında, öncelikle 1995–2020 dönemini kapsayan ülke düzeyinde panel veri kullanılarak geriye dönük, ileriye dönük ve toplam KDZ katılımına ilişkin regresyon modelleri tahmin edilmiştir. İkinci olarak, Dünya Bankası'nın KDZ katılım taksonomisine dayanarak, 1995–2020 döneminde her bir ülke grubu için KDZ katılımının üç ana göstergesinin belirleyicileri ayrı ayrı tahmin edilmiştir. Buna ek olarak, 1995–2020 döneminde 75 ülke için AMG yöntemi kullanılarak ülkeye özgü KDZ katılım belirleyicileri de tahmin edilmiştir. İkinci amaç kapsamında, Türkiye'nin geriye dönük, ileriye dönük ve toplam KDZ katılımına ilişkin göstergeleri hem toplam düzeyde hem de sektörel düzeyde—madencilik, imalat sanayi ve hizmetler sektörlerinden oluşan 34 sektör için—analiz edilmiştir. Bu regresyon denklemleri, sektörel farklılıkları gözlemleyebilmek amacıyla 2006–2020 dönemine ait panel veri yöntemleriyle tahmin edilmiştir (Sabit Etkiler, Sistem GMM, AMG). Tahmin sonuçlarımız, Dünya Bankası'nın KDZ katılım taksonomisine göre sınıflandırılmış ülke grupları arasında KDZ katılımının temel belirleyicilerinde farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında da KDZ katılım belirleyicilerinin farklılaştığı görülmektedir. Ülkeler arası tahmin sonuçlarına göre, araştırma-geliştirme faaliyetleri ve sermaye birikimi gelişmiş ülkelerde KDZ'ye katılımın önemli belirleyicileri arasında yer alırken, doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) ve doğal kaynaklar gelişmekte olan ülkeler için öne çıkmaktadır. Dünya Bankası'nın KDZ katılım taksonomisine dayalı tahmin sonuçlarına göre ise, emtia üretimi, yenilikçi faaliyetler, ileri imalat ve hizmetler, sınırlı imalat gibi farklı üretim alanlarında uzmanlaşmış ülke gruplarının KDZ'ye katılım belirleyicilerinin farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.Türkiye için sektörel düzeyde elde edilen tahmin sonuçları, doğrudan yabancı yatırımların Türkiye'nin geriye dönük, ileriye dönük ve toplam KDZ katılımını artıran başlıca belirleyicilerden biri olduğunu göstermektedir. Tarife oranındaki artış ise, geriye dönük ve toplam KDZ katılımını azaltarak Türkiye'nin KDZ'ye entegrasyonunu olumsuz etkilemektedir. Öte yandan, işgücü maliyetlerindeki artış, ileriye dönük ve toplam KDZ katılımını olumsuz etkilerken, geriye dönük KDZ katılımını artırıcı bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are two central purposes of this study. First, to analyze the factors that affect participation in GVCs across countries, and second, to analyze the factors that affect Türkiye's participation in Global Value Chains (GVCs) both at the aggregate and at the sector level. Regarding the first purpose, first, regression models for backward, forward, and total GVC participation are estimated by using a cross-country panel data covering the period 1995–2020. Second, we estimated the determinants of three main indicators of GVC participation separately for each country group for the period 1995-2020, based on the World Bank's GVC participation taxonomy. In addition, we also estimate the country-specific determinants of GVC participation using the Augmented Mean Group (AMG) method for 75 countries over the period 1995-2020. To achieve the second purpose, regression models for backward, forward, and total GVCs participation of Türkiye are estimated both at the aggregate level of GVC participation indicators and GVC participation indicators at sectoral levels—34 sectors of mining, manufacturing, and services to observe sectoral differences. These equations are estimated for 2006-2020 by using different panel data estimation methods (Fixed Effect (FE), System Generalized Method of Moments (System GMM), and AMG). Our estimation results highlight the differences between the main drivers of the GVC participation for country groups classified according to the World Bank's GVC participation taxonomy. Our estimation results also show that the drivers of GVC participation indicators for developed and developing countries differ. Our cross-country estimation results show that research and development and capital accumulation are among the important drivers of GVCs participation for developed countries, while foreign direct investment (FDI) and natural resources are important for developing countries. Regarding the estimation results based on the World Bank's GVC participation taxonomy, our results suggest that determinants of GVC participation vary across country groups specializing in the production of commodities, innovative activities, advanced manufacturing, services, and limited manufacturing. Our estimation results at the sector level for Türkiye show that FDI is one of the main determinants that increases Türkiye's backward, forward, and total GVC participation. An increase in the tariff rate negatively affects Türkiye's integration in GVCs by reducing backward and total participation. On the other hand, an increase in labor costs in Türkiye harms both forward and total GVC participation, leading to an increase in backward GVC participation.