قراءة نقدية في فهم القرآن عند القرآنيين: رشاد خليفة أنموذجًا
Kur′ancıların Kur'an anlayışlarının eleştirisi: Reşad Halife örneği
- Tez No: 950027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Kur′ancıların Kur′an anlayışının temel prensiplerini analitik ve eleştirel bir bakış açısıyla incelemekte; bu bağlamda, Kur′ancılar arasında önde gelen temsilcilerinden biri olan Reşad Halife'ye odaklanmaktadır. Araştırma, Kur′ancılık hareketinin ortaya çıkışındaki entelektüel ve tarihsel arka planı, bu akımın Kuran'ı anlama yaklaşımlarının belirgin özelliklerini ve Reşad Halife'nin kişisel ve düşünsel yolculuğunu ortaya koyarak başlamaktadır. Ardından, Hz. Peygamber'in sünnetini reddeden, Kur′an'ı bireysel olarak okuyan ve“19 sayısı teorisi”ni kullanarak sayısal bir mucize iddiasında bulunan metodolojisini eleştirmektedir. Karşılaştırmalı ve eleştirel bir yöntemle, Reşad Halife'nin bazı ayetlere getirdiği yorumlar incelenmiş ve bunlar, Kur'an ile Sünnet'in bütünlüğünü esas alan Sünni tefsir yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca onun fikrî altyapısı; özellikle Sünnet'i reddetmesi ve Kur'an'ı anlamada kendince özel anahtarlar sunduğunu iddia ettiği sayı temelli yaklaşımı analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Kur'an'ın Sünnet'ten bağımsız okunmasının eksik ve parçacı bir anlayışa yol açtığını; Reşad Halife'nin yönteminin ise ilmî titizlikten uzak, seçmeci ve klasik İslami tefsir usullerinden kopuk olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, onun fikirsel ve davet çalışmalarında açık çelişkiler bulunduğu ve bu yaklaşımın Kur'an'ın sabitelerine ve ümmetin ilmî mirasına zarar verebilecek nitelikte olduğu vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, araştırma, Reşad Halife'nin yaklaşımının ilmî temellere dayalı bir içtihat değil, öznel ve kişisel varsayımlara dayanan bir yorum olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tür eğilimlerin, İslamî düşüncenin birlik ve bütünlüğü ile dinin sabitelerini tehdit edebileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a critical and analytical examination of the foundational principles of Quranic interpretation within the Quranists movement, with a particular focus on Rashad Khalifa as a central figure. It traces the intellectual and historical roots of the movement and outlines its key interpretive characteristics. The research explores Khalifa's intellectual development and critically assesses his methodology, which is marked by the rejection of the Prophetic Sunnah, an individualistic reading of the Quran, and the use of the“Number 19”theory to claim a numerical miracle. Employing a comparative and critical approach, the study analyzes selected examples of Khalifa's interpretations in contrast with traditional exegetical methods that emphasize the interdependence of the Quran and the Sunnah. It investigates the background of his approach, particularly his denial of the Sunnah and reliance on numerical theory, which he claimed revealed hidden keys to understanding the Quran. The findings indicate that isolating the Quran from the Sunnah results in an incomplete and flawed understanding. Moreover, the study demonstrates that Khalifa's method lacks scholarly rigor, exhibits selectivity, and significantly diverges from the principles of established Islamic exegesis. It highlights contradictions within his thought and underscores the potential risks his approach poses to the integrity of Quranic interpretation and the unity of Islamic scholarship. The research concludes that Rashad Khalifa's approach represents a subjective interpretive effort rooted in personal assumptions rather than grounded scholarly ijtihad. Such approaches, the study argues, threaten the coherence of Islamic understanding and the stability of its foundational doctrines.