Representation of religious trauma in Joseph Sheridan Le Fanu's gothic short stories
Joseph Sheridan Le Fanu'nun gotik öykülerinde dini travma temsili
  1. Tez No: 950033
  2. Yazar: RANA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, Joseph Thomas Sheridan Le Fanu'nun (1814-1873) Gotik kısa öykülerinde dinsel travmanın temsilini edebi travma kuramı çerçevesinde incelemektedir. Bir Anglo-İrlandalı Protestan olarak yetiştirilmesi ve on dokuzuncu yüzyıl İrlanda'sının çekişmeli dini ortamından etkilenmesi nedeniyle, Le Fanu öykülerini dinsel deneyimden kaynaklanan hem kişisel hem de toplu travma ifadeleri üzerine inşa eder.“Green Tea”(1872, Yeşil Çay),“The Familiar”(1872, Tanıdık Bir Yüz),“The Vision of Tom Chuff”(1870, Tom Chuff'un Rüyası),“Squire Toby's Will”(1868, Derebeyi Toby'nin Vasiyeti),“Wicked Captain Walshawe, of Wauling”(1869, Wauling'li Bela Kaptan Walshawe) ve“The Last Heir of Castle Connor”(1838, Connor Kalesi'nin Son Varisi) adlı öykülerinde Le Fanu, anlatı yapısını sarsan, benlik duygusunu parçalayan ve inanç, suçluluk ile bastırılmış duyguların kalıcılığını ortaya koyan doğaüstü müdahaleleri resmeder. Bu öykülerdeki musallat figürler, dinsel kimlik ve inancın şekillendirdiği hem içsel hem de miras edinilmiş yaralar olarak işlev görür. Tezin temel amacı, Le Fanu'nun Gotik öykülerinin kişisel bir rahatsızlık ve kültürel bir deneyim olarak dinsel travmayı, kişisel inanç, kültürel miras ve on dokuzuncu yüzyıl İrlanda'sının parçalanmış dinsel ortamı tarafından biçimlendiği şekliyle ortaya koyduğunu savunmaktır. Le Fanu'nun öykülerinde travma, geçmiş olayların basit bir anlatımı olarak değil, sürekli bir anımsama, yeniden yorumlama ve yeniden yazma süreci olarak ele alınır. Analiz, şeytani hayvanlar, görsel ikizler ve hayaletler gibi doğaüstü figürlerin hem psikolojik çöküşü hem de kimlik parçalanmasını nasıl ortaya koyduğunu inceler. Gotik unsurların kullanımıyla, öyküler travmanın devam eden etkilerini yansıtacak şekilde yapılandırılmıştır; burada dinin etkisi musallatlık, parçalanma ve duygusal huzursuzluk aracılığıyla ifade bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representation of religious trauma in the Gothic short stories by Joseph Thomas Sheridan Le Fanu (1814-1873) within the framework of literary trauma theory. Influenced by his Anglo-Irish Protestant upbringing and the fraught religious landscape of nineteenth-century Ireland, Le Fanu constructs narratives that reflect both personal and collective expressions of trauma rooted in religious experience. In these short stories, including“Green Tea”(1872),“The Familiar”(1872),“The Vision of Tom Chuff”(1870),“Squire Toby's Will”(1868),“Wicked Captain Walshawe, of Wauling”(1864), and“The Last Heir of Castle Connor”(1838), Le Fanu presents supernatural intrusions that unsettle narrative structure, fragment the sense of self, and reveal the lingering effects of faith, guilt, and repression. The haunting figures in these stories function as manifestations of repressed wounds, shaped by religious identity and belief, which emerge as sources of both internal and inherited suffering. The major aim of this thesis is to argue that Le Fanu's Gothic short stories portray both an individual affliction and a collective experience, shaped by personal belief, cultural inheritance, and the fractured religious landscape of nineteenth-century Ireland. In his short stories, Le Fanu does not present trauma as a simple recollection of past events but engages with it as an ongoing act of remembering, reframing, and reinscribing. The analysis draws on literary trauma theory to examine how supernatural figures such as demonic animals, doppelgängers, and ghostly apparitions illustrate both psychological collapse and the fracturing of identity. Through the use of gothic elements, the short stories are structured to reflect the ongoing effects of trauma, where the influence of religion is expressed through haunting, fragmentation, and emotional unrest.