Translation of onomatopoeia and mimesis in Turkish and English translations of manga
Mangaların Türkçe ve İngilizce çevirilerinde yansima ve mimesis çevirisi
- Tez No: 950034
- Danışmanlar: DR. ELİF ERSÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çeviribilimde az çalışılmış bir alan olmasına rağmen, çizgi roman ve manga çevirisi sadece yazıların değil görsel öğelerin de çevrilmesini içeren karmaşık bir süreçtir. Bu eserlerdeki görsel unsurların taşıdığı anlamlar en az yazılar kadar kültürlere özgüdür. Çizgi roman ve mangada yansıma sözcükler, hikayeye entegre edilme şekilleri yüzünden hem görsel hem sözel işlevlere sahiptir. Sesler ve vücut hareketleri kültürlere bağlıdır ve farklı diller aynı sese farklı anlamlar atfedebilir. Dolasıyla çizgi roman ve mangada yansıma sözcüklerin çevirisi hedef veya kaynak kültür odaklı olabilir. Bu araştırma, mangaların Türkçe ve İngilizce çevirilerinde yansıma sözcüklerin çevirisinde kullanılan stratejileri Atsushi Ohkubo'nun Fire Force, Julietta Suzuki'nin Kamisama Kiss, Sui Ishida'nın Tokyo Ghoul ve Ai Yazawa'nın Paradise Kiss eserleri yoluyla incelemeyi amaçlamaktadır. Her demografik türden birer manga seçilmiş ve yansıma sözcük çevirileri, Celotti'nin sözel paratext çevirisi stratejileri kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu stratejiler Venuti'nin yerlileştirme ve yabancılaştırma kavramları altında sınıflandırılarak çevirilerin kaynak veya hedef kültür odaklı olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara göre seçilen mangaların Türkçe çevirileri İngilizce karşılıklarına göre daha yabancılaştırılma odaklıdır. Türkçe çevirilerin analizi ayrıca büyük yaş grubuna hitap eden mangaların yabancılaştırmaya daha çok önem verdiğini göstermiştir. Buna karşılık, İngilizce çevirilerde bu tür bir ilişkiye rastlanmamıştır. Genel olarak, elde edilen bulgular, yansıma sözcüklerin çevirisinde daha çok yerlileştirme yaklaşımının ve her iki yaklaşımın da birarada kullanıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite being an understudied field in Translation Studies, the translation of comic books and manga is a complex process that involves not only translating texts but also visual elements. The meanings conveyed by visual components in these works stem from their cultures just as much as, if not more than, the textual ones. Onomatopoeia and mimesis in comic books and manga function as both visual and textual elements due to the way they are integrated into the narrative. Sounds, along with gestures, are culturally bound and different languages may attribute different expressions to the same sound. Consequently, the translation of onomatopoeia and mimesis in comic books and manga can lean towards either the source or the target culture. This study aims to analyze the strategies used in the translation of onomatopoeia and mimesis in manga by examining the Turkish and English translations of Fire Force by Atsushi Ohkubo, Kamisama Kiss by Juliette Suzuki, Tokyo Ghoul by Sui Ishida, and Paradise Kiss by Ai Yazawa. One manga from each demographic genre is selected to compare the translation of onomatopoeic expressions using Celotti's strategies for translating linguistic paratexts. These strategies are further categorized under Venuti's concepts of domestication and foreignization to assess whether the translations prioritize the source or target culture. The results indicate that the Turkish translations of the selected manga tend to be more foreignized than their English counterparts. Analysis of Turkish translations also reveals that translations of manga aimed at older audiences exhibit a higher degree of foreignization. Conversely, no clear correlation is observed in the English translations. Overall, onomatopoeia translation in manga shows a tendency toward a mixed but more domesticated approach.