Avrupa Birliği'nin çevre diplomasisi
Environmental diplomacy of the European Union
  1. Tez No: 833346
  2. Yazar: ŞÜHEDA MERVE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİN İBA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çevre krizleriyle başa çıkmada sanayi devriminin öncüsü olan Avrupa ülkelerinin çabalarını anlamak oldukça önemlidir. Bugün, küresel çevre politikalarında önemli bir aktör olarak AB'nin nasıl bir tutum sergilediğini anlamak bu tezin ana motivasyonudur. Mevcut çalışma çevre diplomasisi kavramını tanıtarak, Avrupa Birliği'nin uluslararası düzeyde çevre diplomasisi girişimlerindeki rolüne odaklanmaktadır. Amaç, AB'nin çevre diplomasisi yaklaşımının yıllar içinde nasıl geliştiğini, küresel çevre yönetişimine nasıl katkı sağladığını göstermek ve 2019 sonrasındaki değişimini ortaya koymaktır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden belge analizi, söylem ve içerik analizine dayanarak çoklu bir metot uygulamaktadır. Veriler AB Konseyi, Avrupa Zirvesi ve Avrupa Komisyonun resmî web sitelerinden alınan sonuç belgeleri ve Birliğin Durumu Konuşmalarıdır. Bilimsel literatürden ve ilgili çevrimiçi portallardan elde edilen bilgiler, kilit sonuç raporları ile tamamlanmıştır. Sonuçta bu verilerde çevre ile ilgili öne çıkan kelimeler üzerinden çevre diplomasisi ölçülmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular AB çevre diplomasisinin 2019 yılındaki Avrupa Yeşil Mutabakatı' nın ilanından sonra kapsamlı bir strateji haline dönüştüğünü göstermektedir. Bu süreç AB'nin küresel iklim liderliği konumu güçlenmiş; çevre ve iklim diplomasisi Birlik içinde çok daha fazla konuşulur hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to understand the efforts of European countries, the pioneers of the industrial revolution in dealing with environmental crises. Understanding how the EU emerges today as a important actor in global environmental governance is the main motivation for this thesis. This study focuses on the role of the European Union in environmental diplomacy initiatives at the international level by introducing the concept of environmental diplomacy. The aim is to show how the EU environmental diplomacy approach has evolved over the years, how it has changed global environmental governance, and to reveal its change after 2019. This thesis uses a multiple method based on document analysis, discourse analysis and content analysis from qualitative research methods. The data comes from concluding documents of the Council of EU and European Council, as well as from the official websites and the State of the Union of European Comission. Data from scientific literature and relavent online portals were supllemented with key concluding documents. As a result, an attempt was made to measure environmental diplomacy in these data through the prominent words about the environment. The results show that EU environmental diplomacy has become a comprehensive strategy after the announcement of the European Green Deal in 2019. This process has strengthened the EU's global leadership on climate action; environmental and climate diplomacy have become much more of a whole.