Dijitalleşmenin muhasebe çalışanları üzerine etkileri
The effects of digitalization on accounting professionals
  1. Tez No: 950090
  2. Yazar: ALTUĞ ÖZÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Finance, Management Information Systems, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Muhasebe mesleği, tarih boyunca ekonomik faaliyetlerin kaydedilmesi, raporlanması ve analiz edilmesi gibi temel işlevleriyle öne çıkmış, geleneksel yapısıyla uzun yıllar boyunca süregelmiştir. Ancak teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, bu mesleği köklü bir dönüşüm süreciyle karşı karşıya bırakmıştır. Dijitalleşme, muhasebe süreçlerinin otomasyonunu, veri güvenliğini, hızı ve şeffaflığı öne çıkarırken, muhasebe meslek çalışanlarının yetkinliklerini yeniden tanımlamalarını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda dijital teknolojiler, muhasebe işlevlerini sadece kayıt tutma ötesine geçirerek stratejik karar alma süreçlerini destekleyen yenilikçi uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Bu tez çalışması, muhasebe mesleğinde dijitalleşmenin etkilerini inceleyerek, dijital dönüşümün meslek çalışanları üzerindeki yansımalarını çeşitli boyutlarda ele almaktadır. Çalışma, dijitalleşmenin muhasebe meslek çalışanları üzerindeki etkilerini incelemek üzerine odaklanmaktadır. Dijital dönüşümün muhasebe süreçlerine olan etkileri, teknolojik yeniliklerin mesleki uygulamalara entegrasyonu çerçevesinde ele alınmış ve bu etkilerin meslek çalışanlarının algı düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, dijitalleşmenin muhasebe mesleği üzerindeki dönüşümcül etkilerini kavramsal bir çerçeve içinde açıklamaya ve bu dönüşümün çağdaş muhasebe uygulamalarına olan yansımalarını analiz etmeye yöneliktir. Bu kapsamda dijital teknolojilerin muhasebe mesleğine kazandırdığı yenilikler ve bu teknolojilerin meslek çalışanları tarafından benimsenme süreçlerinin ortaya konulması amaçlamakta olup muhasebe meslek çalışanlarının mesleki dijitalleşme sürecindeki mesleki tatmin ve iş stresi üzerindeki etkilerinin incelenmesine odaklanılmıştır. Bu tez çalışması, dijitalleşmenin muhasebe mesleği üzerindeki etkilerine dair literatüre özgün bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda elde edilecek bulgular, meslek çalışanlarının dijital dönüşümü benimseme oranlarını ve bu dönüşümün mesleki uygulamalara olan etkilerini ortaya koyarak hem teorik hem de pratik çıkarımlar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The accounting profession has historically stood out with its core functions of recording, reporting, and analyzing economic activities, maintaining its traditional structure over many years. However, the rapid advancements in technologies have subjected this profession to a profound transformation process. Digitalization emphasizes the automation of accounting processes, data security, speed, and transparency, compelling accounting professionals to redefine their competencies. In this context, digital technologies have extended the functions of accounting beyond mere record-keeping, introducing innovative applications that support strategic decision-making processes. This thesis examines the effects of digitalization on the accounting profession, addressing its multifaceted impact on accounting professionals. The study focuses on exploring the effects of digitalization on accounting professionals. The impacts of digital transformation on accounting processes are analyzed within the framework of integrating technological innovations into professional practices, and the relationship between these impacts and professionals' perception levels is investigated. The research aims to elucidate the transformative effects of digitalization on the accounting profession within a conceptual framework and analyze the reflections of this transformation on contemporary accounting practices. In this scope, the study seeks to identify the innovations introduced by digital technologies into the accounting profession and the adoption processes of these technologies by professionals. It specifically focuses on examining the influence of professional digitalization on the job satisfaction and work-related stress of accounting professionals. This thesis aims to provide an original contribution to the literature concerning the effects of digitalization on the accounting profession. The findings obtained are expected to reveal the adoption rates of digital transformation among professionals and its impact on professional practices, offering both theoretical and practical insights.