Siyasette kadın temsili Meral Akşener örneği: 2018-2023 seçimleri
Women's representation in politics Meral Akşener example: 2018-2023
- Tez No: 950094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK, DOÇ. DR. ÇAĞLAR EZİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten günümüze kadar var olan toplumlar belirli kültürel normlar yasalar çerçevesinde şekillenmiştir. Oluşturulan bu normlar ile birlikte yaşamın sürdürülmesi sağlanmaya çalışılmış böylece kaos ya da düzensizlik yerine düzen ve istikrarın var olduğu bir sistem hedeflenmiştir. Ancak toplumlar tarafından oluşturulan bu normlar eşitlik açısından toplumun bütün bireylerine aynı derecelendirmeye tabi tutamamış ve toplumsal alanda da bu sebeple çatışmalar var olmuştur. Toplumsal alanda var olan ilk ve en temel çatışma alanlarından biri de hiç kuşkusuz kadın ve erkek arasında var olan çatışmadır. Kadınlar ve erkekler cinsiyetlerinden kaynaklı bazı roller atfedilerek bu rollere uygun davranmaları gerektiği düşüncesi hâkim olmuştur. Siyaset de kadınların değil erkeklerin egemenlik alanı olarak benimsenmiştir. Kadınların siyasette var olabilmeleri için mücadeleler verilmiş ve bu haklı mücadeleler neticesinde siyasi haklarına sahip olabilmişlerdir. Çalışmanın ilk olarak üzerinde durduğu konu kadınların siyasal hak mücadelesi ve sonrasında elde ettikleri kazanımlar olmuştur. Çalışma Türkiye özelinde bu kazanımlarla siyasette bir yere gelmiş kadınlar üzerinden siyasette kadın temsilinin bir örneğini ortaya koymayı amaçlamıştır. 2018-2023 arası İyi Parti genel Başkanı Meral AKŞENER'in söylemlerini inceleyen çalışmada, kadın lider ve toplum üzerindeki etkisinin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The societies that have existed from the past to the present have been shaped within the framework of certain cultural norms and laws. With these norms, it has been tried to ensure the continuation of life, thus a system where order and stability exist instead of chaos or disorder has been aimed. However, these norms created by societies have not been able to subject all individuals of the society to the same degree in terms of equality, and for this reason, conflicts have existed in the social sphere. One of the first and most fundamental areas of conflict that exists in the social sphere is undoubtedly the conflict between women and men. Women and men are attributed certain roles due to their gender and the idea that they should behave in accordance with these roles has become dominant. Politics has also been adopted as a field of domination for men, not women. Struggles have been made for women to exist in politics and as a result of these justified struggles, they have been able to have political rights. The first issue that the study focuses on is women's struggle for political rights and the gains they have achieved afterwards. The study aims to present an example of women's representation in politics through women who have achieved a place in politics with these gains, specifically in Turkey. The study, which examines the discourses of Meral AKŞENER, the leader of the İyi Party between 2018-2023, analyzes the impact of women on the society.