Değişik sınır şartlarına sahip elastik zemine oturan ince plakların sonlu elemanlar yöntemiyle çözümü ve bilgisayar uygulaması
Solution and computer programming of thin plates resting in elastic foundation by finite element method with respect to different boundary conditions
  1. Tez No: 95010
  2. Yazar: OSMAN EROL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. SİNAN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada konu edilen, plak probleminin özel bir uygulanış biçimine sahip ince plaklardır. Çalışmamın içeriğine konu olduğu gibi elastik zemine oturan ince plaklar ve betonarme döşemeler biçiminde yaygın olarak kullanılır. İnce plaklarda sehimler ufak olduğundan 1. mertebe teorisi kullanılabilir. Bu plaklar kısaca, kayma deformasyonları yok sayılabilecek kadar ince ve membran kuvvetleri yok sayılabilecek kadar kalın plaklardır. Tez çalışmamda, sonlu elemanlar metodu ile“Elastik Zemine Oturan İnce Plaklar”için çözüm yapabilen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir Programda,“Elastik Zemine Oturan İnce Plaklar”çözülürken, dikdörtgen sonlu elemanlar için çıkarılmış fonksiyonlar kullanılmış, yatak katsayısıyla zemin tesirleri göz önüne alınarak, elastik zemin tesirleri bulunmuş ve birim değerler kullanılarak“Eleman Zemin Etki Matrisi”adı altında tablo halinde verilmiştir. Düzgün yayılı yükler için“Eleman Yük Vektörleri”çıkartılarak lineer yüklere maruz plaklarında çözümü yapılmıştır. VIll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a special caseof plate problems has been examined. This special case is widely used thin plates and reinforced concrete slabs which are resting on elastic foundations. First Order Theory can be used since the deflections of thin plates are small. These plates, therefore, are thin as if their shear deformations are so small that they can be neglected and thick as if their membrain forces are so small so that they can not be taken care. While Thin Plates Resting on The Elastic Foundations is being solved in computer program, the shape functions for rectangular finite elements is used. By taking in to account base coefficient and soil characteristics, affects of elastic foundation have been obtained and tabulated in“Element Foundation Affect Matrix”. Vectors of element loads is obtained for uniform loads and solved for plates subjected linear loadings. IX