Rize destinasyonunda ziyaretçilerin konaklama işletmesi tercihleri
Accommodation preferences of visitors in Rize destination
  1. Tez No: 950132
  2. Yazar: YASİN GÖKHAN KIZILTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Turizmdeki artan rekabet ve beklentiler, konaklama işletmeleri için misafir hizmet algıları ve bu algıların davranışsal niyetlere etkisinin anlaşılmasını kritik kılmaktadır. Rize gibi farklı konaklama seçenekleri sunan destinasyonlarda, otel ve bungalovların hizmet kalitesi, yeniden ziyaret ve tavsiye eğilimlerine göreceli etkilerinin karşılaştırılması sektörel stratejiler için önemlidir. Bu çalışma, Rize'de otel ve bungalovlarda konaklayan turistlerin hizmet kalitesi algılarını, yeniden ziyaret ve tavsiye eğilimlerini karşılaştırmayı ve demografik özellikler ile seyahat tercihlerinin etkilerini belirlemeyi amaçlamış, nicel ve nedensel karşılaştırmalı desen kullanmıştır. Veriler, 2023 yazında Rize'de konaklayan 438 turistten, SERVPERF temelli online anketle toplanmış ve SPSS ile AMOS programlarıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, hizmet kalitesi algısının yeniden ziyaret niyeti ve tavsiye etme eğilimi üzerinde güçlü ve pozitif bir etkisi olduğu, bungalov tesislerde konaklayan turistlerin, otellere kıyasla tüm hizmet kalitesi boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek puanlara ulaştığı, buna karşın demografik özelliklerin ve bazı seyahat tercihlerinin hizmet kalitesi algısı üzerinde genel olarak anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bu sonuçların, Rize'deki konaklama işletmecilerine, özellikle alternatif konaklama türlerinin potansiyelini ve hizmet kalitesinin davranışsal sonuçlar üzerindeki kilit rolünü vurgulayarak stratejik planlamalarında değerli içgörüler sunması ve ilgili turizm literatürüne katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing competition and expectations in tourism make it crucial for accommodation businesses to understand customer satisfaction and its impact on behavioral intentions. In destinations like Rize, offering different accommodation options, comparing the relative effects of hotels and bungalows on tourist satisfaction, revisit, and recommendation tendencies is important for sectoral strategies. This study aimed to comparatively evaluate the service quality perceptions, satisfaction levels, revisit intentions, and recommendation tendencies of tourists staying in hotels and bungalows in Rize, and to determine the effects of demographic characteristics and travel preferences, using a quantitative and causal-comparative design. Data were collected from 438 tourists staying in Rize in the summer of 2023 via a SERVPERF based online survey and analyzed using SPSS and AMOS programs through comprehensive statistical analyses. As a result of the analyses, it was determined that tourist satisfaction has a strong and positive impact on revisit intention and recommendation tendency, tourists staying in bungalow facilities achieved statistically significantly higher scores in all service quality dimensions and overall satisfaction levels compared to those in hotels, whereas demographic characteristics and some travel preferences did not generally create a significant difference in satisfaction. These results obtained within the scope of the research are expected to provide valuable insights to accommodation businesses in Rize for their strategic planning by emphasizing the potential of alternative accommodation types and the key role of service quality on behavioral outcomes, and to contribute to the relevant tourism literature.