Fen bilimleri dersindeki fizik konularının öğretimi sürecinde yaşanan sorunlara yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on the problems experienced in the teaching process of physics subjects in science coursemaster's thesis
  1. Tez No: 950133
  2. Yazar: HÜLYA BAŞDAŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri dersinin fizik konularının öğretimi sırasında ortaya çıkan sorunlara, öğretmen ve öğrenci görüşleri de belirtilerek, dikkat çekmektir. Araştırma içerisinde bu alana ve benzer alanlarda yapılan araştırmalara yer verilmektedir. Literatür taraması kapsamında fen bilimleri dersinin fizik konularının öğretimi sırasında ortaya çıkan sorunlar bağlamında detaylı bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilen bu çalışma ile literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar bulunsa da genel nitelikte fen bilimleri dersinde fizik konularının öğretimi sırasında yaşanan sorunları ele alan bir kaynağın bulunmaması, bu çalışmanın ortaya çıkış gayesi olmaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bilgiler ışığında fizik konularının işlendiği dersler esnasında öğretmenlerin ve öğrencilerin dersin öğretimi adına karşılaştıkları sorunlar, görüşleri ve yer yer önerileriyle birlikte ele alınmaktadır. Elde edilen bulgulara göre fen bilimleri alanındaki fizik dersi dahil olmak üzere fiziğin içerdiği konular öğrenciler açısından zor bulunmaktadır. Fizik konularının öğrenciler adına zor bulunması, deneysel çalışmaları yalnızca öğretmenin kendisinin yapması, dersin yalnızca anlatılarak gündelik yaşamdan örneklerle desteklenmemesi, soyut kavramların somut kavramlarla bütünleştirilememesi gibi konular öğrencilerin bu alandan uzaklaşmasına ve motivasyonlarını kaybetmelerine yol açmaktadır. Öğretmen görüşleri ele alındığında dönem başlarındaki zümre toplantı verilerinden yola çıkarak yeterli ders içi materyal ve kaynaklarının bulunmadığı görülmektedir. Çalışma içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin yaşadığı sorunlara yer verilmiştir. Bu bağlamda söz konusu sorunlara dikkat çekilmek istenmekte ve çalışma kapsamında öğretmen ve öğrenci görüşleri aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to draw attention to the problems that arise during the teaching of physics subjects in the science course by stating the opinions of teachers and students. The research includes research conducted in this field and similar areas that shed light on this field. Within the scope of the literature review, no detailed study can be found regarding the problems that arise during the teaching of physics subjects in the science course. In this context, this study aims to contribute to the literature. Although there are studies in this field, the reason for this study is that there is no general source that addresses the problems experienced during the teaching of physics subjects in general science courses. In the light of the information obtained as a result of the study, the problems encountered by teachers and students in teaching the course during physics lessons are discussed together with their opinions and occasional suggestions. According to the information obtained, the subjects of physics, including the physics course in the field of science, are difficult for students. Issues such as finding physics subjects difficult for students, having only the teacher do the experimental work, not supporting the lesson with examples from daily life, and not being able to integrate abstract concepts with concrete concepts cause students to move away from this field and lose their motivation in this field. When teachers' opinions are considered, based on the data of the group meetings at the beginning of the semester, it is seen that there are not enough in-class materials and resources. The problems experienced by students and teachers are included in the study. In this context, it is desired to draw attention to the problems in question and teachers' and students' opinions are conveyed within the scope of the study.