Köy okullarında görev yapan okul yöneticilerinin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin incelenmesi
Examining the problems and solution suggestions faced by school administrators working in village schools
  1. Tez No: 950142
  2. Yazar: METİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, köy okullarında görev yapan okul yöneticilerinin karşılaştıkları yönetimsel, akademik, fiziki, sosyal ve çevresel sorunları tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Eğitim-öğretim süreçlerini etkileyen çeşitli faktörlerin analiz edilmesiyle, yöneticilerin karşılaştığı zorlukların daha net anlaşılması ve mevcut durumun iyileştirilmesine yönelik stratejiler oluşturulması hedeflenmektedir. Araştırma, okul yöneticilerinin deneyimlerinden hareketle kırsal eğitim yönetimini daha etkili ve verimli hâle getirecek somut öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, nitel araştırma yöntemi kapsamında desenlenmiş olup, fenomenoloji (olgubilim) deseni esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Köy okullarında görev yapan yöneticilerin yaşadığı deneyimlerin derinlemesine incelenmesini amaçlayan bu çalışmada, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ve anketler kullanılmıştır. Katılımcılar gönüllülük esasına göre belirlenmiş ve elde edilen veriler nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda yöneticilerin birçok alanda zorluk yaşadığı tespit edilmiştir. Yönetime dair eksiklikler (bürokratik işlemlerin karmaşıklığı, personel eksikliği, yetki-sorumluluk dengesizliği). Öğretmene yönelik eksiklikler (öğretmen yetersizliği, sık öğretmen değişimi, motivasyon düşüklüğü). Okulun fiziki yapısına dair sorunlar (ısınma, internet ve teknolojik donanım yetersizliği, bakım ve onarım gecikmeleri). Sosyal ve çevresel faktörlere ilişkin aksaklıklar (velilerin eğitime ilgisizliği, ekonomik zorluklar, öğrencilerin sosyal etkinliklere sınırlı katılımı) Sonuçlar: Araştırma sonucunda köy okullarında görev yapan yöneticilerin ciddi yönetimsel, akademik ve fiziki sorunlarla karşılaştığı; bu sorunların eğitim kalitesini doğrudan etkilediği anlaşılmıştır. Özellikle öğretmen eksikliği, ders materyali yetersizliği, internet ve teknoloji altyapısının zayıflığı gibi faktörler öne çıkmaktadır. Ayrıca sosyo-ekonomik koşulların olumsuzluğu, veli ilgisizliği ve öğrencilerin sosyal gelişimini destekleyecek etkinliklerin sınırlılığı, eğitimin verimliliğini azaltmaktadır. Araştırma, kırsal eğitim sistemine yönelik bütüncül ve kalıcı çözümler geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymakta; eğitim politikalarının köy okullarının ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this research is to identify the administrative, academic, physical, social, and environmental challenges faced by school administrators working in village schools, and to develop solution proposals for these issues. By analyzing various factors affecting the teaching and learning processes, the study aims to better understand the difficulties encountered by administrators and to formulate strategies for improving the current situation. The research also seeks to provide concrete suggestions for making rural educational administration more effective and efficient, based on the experiences of school administrators. Method: This study was designed within the scope of qualitative research methodology and was conducted using the phenomenological design. In order to explore in depth the experiences of administrators working in village schools, data were collected through semi-structured interviews and surveys. Participants were selected on a voluntary basis, and the data obtained were analyzed using qualitative data analysis techniques. Findings: The research revealed that administrators face challenges in multiple areas. In terms of administration, bureaucratic complexity, staff shortages, and imbalance in authority and responsibility were prominent. Academically, the lack of teachers, frequent teacher turnover, and low motivation were identified as key problems. Infrastructural deficiencies such as inadequate heating, poor internet access, and lack of technological equipment were also noted. Additionally, delays in the maintenance and repair of school buildings were observed. From a social and environmental perspective, low parental involvement, economic hardship affecting students' education, and limited access to social activities for students were significant issues. Proposed solutions include establishing support mechanisms to encourage teachers to work in rural areas for longer periods, improving physical infrastructure, enhancing internet access, conducting awareness programs for parents, and providing greater support for school administrators. Results: As a result of the research, it was found that school administrators face difficulties in many areas. The challenges related to administration include bureaucratic complexities, staff shortages, and an imbalance between authority and responsibility. Issues related to teachers involve teacher shortages, frequent changes in teaching staff, and low motivation levels. Problems concerning the physical structure of the school include inadequate heating, internet, and technological infrastructure, as well as delays in maintenance and repairs. In terms of social and environmental factors, administrators reported parental disinterest in education, economic hardships, and limited student participation in social activities.