Okul müdürü olarak öğretmenler karşısında öfke duygusunu saklamanın nedenleri ve sonuçları
The causes and consequences of hiding anger towards teachers as a school principal
  1. Tez No: 950143
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin öğretmenlere karşı hissettikleri öfke duygusunu saklamanın nedenlerini ve sonuçlarını ortaya koymaktır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışma, çoklu durum desenine dayanmaktadır ve maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenen devlet okulunda görevli on iki okul müdürünün görüşlerine dayalı olarak oluşturulmuştur. Katılımcıların cinsiyet ve okul türü açısından farklılık göstermesine özen gösterilmiştir. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış; içerik analizi yöntemiyle temalar oluşturularak analiz edilmiştir. Bulgular, okul müdürlerinin öfke duygusunu saklama davranışının beş temel nedene dayandığını göstermektedir. Bunlar: Kişilik özellikleri, olayların büyümesini önleme çabası, müdürlük rolünün gerektirdiği davranışları sergileme isteği, öğretmenle çatışmaya yaşamaya isteksizlik ve çalışma barışını koruma isteği. Bu nedenler, müdürlerin profesyonel kimliği ve okulun kurumsal iklimini koruma hedefiyle ilişkili olarak şekillenmektedir. Öfke duygusunu saklamanın olumlu sonuçları arasında kendini iyi hissetme ve tecrübe edinme öne çıkarken; olumsuz sonuçlar ise sosyal ilişkilere yansıma, psikolojik etkiler ve bedensel etkiler olarak tanımlanmıştır. Araştırma bulguları, okul yöneticiliğinin sadece yönetsel değil, aynı zamanda yüksek düzeyde duygusal emek gerektiren bir rol olduğunu ve bu duygusal yükün uygun biçimde yönetilmediğinde hem bireysel hem de kurumsal düzeyde olumsuz etkilere neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, okul yöneticilerine yönelik duygusal dayanıklılık ve öfke yönetimi becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan hizmet içi eğitim programlarının artırılması önerilmektedir. Ayrıca, okul ortamlarında açık iletişim kültürünün desteklenmesi, psikolojik danışmanlık ve süpervizyon sistemlerinin kurulması ve eğitim liderliğinde duygusal zekâya dayalı yeni yaklaşımların geliştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the reasons behind school principals' hiding their feelings of anger towards teachers and the consequences of this behavior. Conducted using qualitative research methods, this study is based on a multiple case study design and relies on the opinions of 12 school principals working in a state school selected using maximum diversity sampling. Participants were selected to ensure diversity in terms of gender and school type. Research dat a were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis to identify themes. The findings reveal that school principals' behavior of concealing anger is based on five main reasons: Personality traits, efforts to prevent incidents from escalating, the desire to exhibit behaviors required by the role of principal, reluctance to engage in conflict with teachers, and the desire to maintain workplace harmony. These reasons are shaped by the principals' professional identity and their goal of protecting the school's institutional climate. Among the positive outcomes of suppressing anger, feeling good and gaining experience stand out, while negative outcomes are defined as reflection on social relationships, psychological effects, and physical effects. The research findings reveal that school management is not only an administrative role but also one that requires a high level of emotional labor, and that this emotional burden can have negative effects at both the individual and institutional levels if not managed appropriately. Based on the findings of the study, it is recommended that in-service training programs aimed at developing emotional resilience and anger management skills for school administrators be increased. Additionally, it is emphasized that an open communication culture should be supported in school environments, psychological counseling and supervision systems should be established, and new approaches based on emotional intelligence should be developed in educational leadership.