Developing oral proficiency in young learners by foregrounding speaking over an integrated skills approach
Bütünleşik beceriler yaklaşımı yerine, konuşmaya öncelik veren yaklaşım ile çocuklarda sözlü becerilerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 950175
  2. Yazar: YELİZ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF EMRE YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, öğrencilere artırılmış sözlü dil girdisinin, diğer üç beceriye yönelik girdinin azaltılmasıyla birlikte sunulmasının, öğrencilerin sözlü dilde daha üretken hale gelmesine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu uygulamanın altında yatan motivasyon, yeni doğan bebeklere birinci dil edinim süreçlerinde hem dilin yapısal hem de işlevsel özelliklerini inşa edebilmek için sözlü dilin sunulmasıdır. Bu çalışma hem deney hem de kontrol grubuyla yürütülmüştür. Çalışma, konuşma becerilerinin önceliklendirilmesinin öğrencinin sözlü yeterliliği üzerindeki etkilerini araştırmak için yarı deneysel, karma yöntem tasarımını benimsemiştir. Buna ek olarak, araştırmada veriler öncelikli olarak nitel yöntemlerle analiz edilmiş, nitel bulguları desteklemek amacıyla nicel yöntemler de kullanılmıştır. Katılımcılar, Afyonkarahisar'daki Cumhuriyet İlkokulu'nda öğrenim gören genç öğrencilerdir. Her grup, 3. sınıf düzeyinde olan 15 öğrenciden oluşmuştur. Araştırma araçları arasında video ve ses kayıtları yer almıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin sınıf performanslarını değerlendirmek için CEFR ölçütleri kullanılmıştır. Aynı zamanda, test sonuçlarını değerlendirmek için konuşma ve yazma rubrikleri kullanılmıştır. Veri toplama süreci, her grup için haftada 4 saat olmak üzere bir buçuk ay sürmüştür. Araştırma öncesinde ön test ve sonrasında son test kullanılarak, dil düzeyleri belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde ses ve video kayıtları kullanılmış ve katılımcıların sözlü üretimleri transkribe edilmiştir ve sonra analiz edilmiştir. Ayrıca gözlem ve kayıt analizlerinden elde edilen ek ayrıntılar, günlük olarak kayıt altına alınmıştır. Süreç, her iki grup için de sözlü etkinlikler uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Hikâye anlatma, soru-cevap, rol yapma, şarkılar ve oyunlar, resimler, görseller, gerçek nesneler, ses ve video gibi materyaller kullanılarak temel etkinlikler yürütülmüştür. Ancak okuma ve yazma etkinlikleri yalnızca kontrol grubu için uygulanmıştır. Veriler, betimsel analiz ve bulguların yorumlanması yoluyla analiz edilmiştir. Bulgulara göre, deney grubu sınıf performansında ve testlerde daha iyi sonuç göstermiştir ve testlerdeki okuma ve yazma sorularına daha çok risk alarak cevaplama yapmışlardır. Deney grubuyla aynı sayıda olmasa bile, kontrol grubunda da gelişim gösteren öğrenciler olmuştur. Bu da öğrencilerin sunulan yaklaşımlara, yöntemlere ve tekniklere olan yaklaşımlarının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmadan genel olarak beklenen, öğrencileri dört dil becerisine eşit miktarda maruz bırakmak yerine, sözlü dil kullanımına öncelik vermenin işlevselliğini görerek, öğrencilerin sözlü ve dolayısıyla dil gelişimini artırmak amacıyla farklı bir yaklaşımın etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of exposing learners to foregrounded oral language over integrated skills activities to increase the productivity in oral language. The drive underlying this application was the process of first language acquisition, where newborns are presented with oral language to construct their structural and functional features of language knowledge. This study was carried out with the experimental and control groups. It adopted a convergent design based on a mixed methods design to investigate the effects of foregrounding speaking skills on students' oral proficiency. In addition, this investigation analyzed the data qualitatively, primarily, and quantitatively to support qualitative findings. Participants were young learners who studied at Cumhuriyet Primary School in Afyonkarahisar. Each group consisted of 15 students who were in 3rd grade. Instruments included video and audio recording. In addition, CEFR scales were used to assess students' classroom performance. Speaking and writing rubrics were also used to assess the test results based on CEFR scales. The data collection procedure was facilitated through one and half months, which included 4 hours of weekly classes for each group to see the impact of oral exposure on learners' language improvement. Pre-tests before and after the study were applied to define the learners' speaking level both before and after the applications by using rubrics. Audio and video recordings were used for data collection. Then, the oral productions of the attendees were transcribed and analyzed. The procedure was performed by utilizing oral activities for both groups. Storytelling, question-answer, role play, songs, and games were the main activities using pictures, visuals, tangible objects, audio, and videos. However, the reading and writing activities were facilitated only for the control group. Data analysis was performed through descriptive analysis and interpretations of the findings. Based on the findings, the experimental group showed better performances orally in class performances and tests and took more risks in reading and writing tests. Some students showed improvement in the control group but not in the same quantity as the experimental group. This implies the importance of the student's attitude toward the approaches, methods, and techniques. To conclude, in general, what was expected from this study was to see the functionality of foregrounding speaking rather than exposing the learners to four language skills at equal amounts to see the students' oral and also respective language development.