Eski Anadolu Türklerinin Şamanist söylencelerinde geçen kötü ruhların seramik formlarda yorumlanması
Interpretation of evil spirits in Ancient Shamanic myths of Anatolian Turks in ceramic forms
  1. Tez No: 950213
  2. Yazar: SİNEM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ONUR ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu sanat eseri çalışma raporunda, eski Anadolu Türkleri' nin inanç sistemleri ve Şaman kültürü ele alınmıştır. Korku ve kötülük kavramlarının tanımları yapılmıştır. Mitlerde geçen kötü ruhlar ve karakterler incelenmiş, mit ve mitoloji kavramları açıklanmıştır. Toplumsal ve bireysel korkuların somutlaştırılması yoluyla ortaya çıktığı görülen bu varlıklar sınıflandırılarak araştırılmış, çizimlerle betimlenip seramik formlara aktarılmıştır. Bu süreçte özgün seramik heykeller ve illüstrasyonlar üretilmiştir. Böylece Türk mitolojisindeki karanlık figürler sanatsal bir yaklaşımla görselleştirilmiştir. Araştırma sürecinde çeşitli kitaplar, makaleler, tezler ve dijital kaynaklardan yararlanılarak literatür çalışması yapılmıştır. Çalışma, İslamiyet öncesi Türk inançlarının sözlü kültür yoluyla günümüze aktarılan unsurlarını sanat aracılığıyla görselleştirmeyi amaçlamakta ve bu yönüyle alana özgün bir katkı ortaya koymaktadır. Çalışma, Eski Anadolu Türk inançlarına ait mitolojik figürlerin plastik sanatlar aracılığıyla yorumlanması yoluyla, hem kültürel belleğin görsel ifadesine katkı sağlamış, hem de sanat ve kültür tarihi literatürüne görsel bir değer kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the belief systems of the ancient Anatolian Turks and Shamanic culture within the context of an artistic production process. The concepts of fear and evil are defined, and evil spirits and characters found within myths are analyzed, alongside clarifications of the concepts of myth and mythology. These entities, which are understood to emerge through the concretization of societal and individual fears, have been classified and investigated, illustrated through drawings, and subsequently transferred into ceramic forms. Throughout this process, original ceramic sculptures and illustrations have been produced, enabling the dark figures of Turkish mythology to be visualized through an artistic approach. During the research process, a comprehensive literature review was conducted using various books, articles, theses, and digital resources. The study aims to visualize the elements of pre-Islamic Turkish beliefs that have been transmitted to the present day through oral culture by utilizing art as a medium, thereby presenting an original contribution to the field. By interpreting mythological figures belonging to the belief systems of the ancient Anatolian Turks through the plastic arts, this study contributes both to the visual expression of cultural memory and to the enrichment of the literature of art and cultural history with visual value.