Bir eğitim tarihçisi olarak Ahmed Cevdet Paşa'nın klasik Osmanlı eğitim kurumlarını değerlendirmesi ve eğitimci kişiliği
Ahmed Cevdet Pasha's assesment of classical Ottoman educational institutions as an educational historian and his personality as an educator
- Tez No: 950224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HULUSİ LEKESİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ahmed Cevdet Paşa, medrese kökenli bir âlim olarak hu-kukçu, eğitimci ve tarihçi kişiliğiyle XIX. yüzyılın en önde gelen devlet adamlarından biridir. Yaşadığı dönem (1822-1895) ise, bizzat vazife aldığı ve oldukça yüksek makamlarında bulunduğu Osmanlı devletinin en sıkıntılı zaman dilimidir. Bir taraftan ya-bancı devletlerle mücadeleler (bilhassa Çarlık Rusyası ile yaşanan savaşlar) ve devlet sınırlarını koruma çabaları; diğer taraftan Yunan isyanı, eski fonksiyonlarını yitirmiş bulunan Yeniçeri Ocağı'nın sebep olduğu karışıklıklar, Kavalalı Mehmed Ali Paşa başkaldırısı, dış kışkırtmalarla huzursuzluk çıkaran Balkan halkları-nın sebep oldukları sıkıntılar, devleti ayakta tutabilmek için giri-şilen ıslahatlar ve devlet müesseselerinin yeniden organize edil-mesi girişimleri (Tanzimat uygulamaları ve Meşrûtiyet denemesi) gibi çeşitli iç problemlerin peşpeşe yaşandığı bir zaman dilimidir. Böyle bir dönemde, bir devlet için son derece önemli ve varlıkları elzem olan kalifiye eleman yetiştirme mekânları duru-mundaki eğitim-öğretim kurumlarının olup bitenlerden etkilenmemesi düşünülemezdi. Esasen XVIII. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bizzat devlet adamları tarafından eğitim-öğretim konusu bir problem alanı olarak görülmüş ve öncelikle askerî nitelikli eğitim kuruluşları [başta Mühendishâne-i Bahrî-i Hümâyûn (1773) ve Mühendishâne-i Berrî-i Hümâyûn (1793)] olmak üzere klâsik medrese yapılanması dışında pek çok mektep açılmıştı. A. Cevdet Paşa zamanında da bu tür çok sayıda eğitim kuruluşu açıldı; bunların bir kısmına bizzat kendisi öncülük etti. Dolayısıyla Cevdet Paşa zamanında birisi klâsik dönem eğitim-öğretim kuru-luşları, diğerleri ise Batı tarzı eğitim veren kurumlar olmak üzere ikili bir eğitim tablosu bulunuyordu. Tez konusu olarak belirlenen başlık altında, işte böyle bir dönemde ve ortamda konunun bizzat müşâhidi ve müdâhili olan A. Cevdet Paşa'nın bilhassa klasik dönem eğitim kurumları olan medreselerle ilgili düşünceleri, tahlil, tenkit, teklif ve gerek-çeleri incelenip değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Ahmed Cevdet Pasha is one of the most prominent statesmen of the 19th century, known as a jurist, educator, and historian, with a background in Islamic seminary education. The period in which he lived (1822-1895) was one of the most difficult times for the Ottoman Empire, in which he held high positions and responsibilities. On one hand, there were struggles with foreign powers (especially wars with Imperial Russia) and efforts to protect the empire's borders. On the other hand, there were challenges such as the Greek rebellion, the turmoil caused by the obsolete Janissary Corps, the uprising led by Mehmed Ali Pasha of Egypt, the unrest instigated by Balkan peoples through external provocations, the reforms undertaken to maintain the stability of the state, and the attempts to reorganize state institutions (such as the Tanzimat reforms and the Meşrûtiyet Experiment). These various internal problems occurred consecutively during this period. In such a period, it was inconceivable for educational institutions, which were essential for a state and vital for training qualified personnel, to remain unaffected by these events. Indeed, since the second half of the 18th century, education had been considered a problematic area by the statesmen themselves. Many educational institutions, primarily military-oriented establishments (such as the Imperial School of Naval Engineering (1773) and the Imperial School of Military Engineering (1793)), were established alongside the classical madrasah system. During the time of Ahmed Cevdet Pasha, numerous educational institutions of this nature were also established, and he himself played a leading role in some of them. Therefore, during the era of Cevdet Pasha, there existed a dual educational landscape, with some institutions following the classical educational model and others providing education in the Western style. Under the chosen topic of this thesis, the thoughts, analysis, criticism, proposals, and justifications of Ahmed Cevdet Pasha, who personally witnessed and intervened in the subject matter, particularly regarding the classical educational institutions of that period (madrasahs), will be examined and evaluated.