China's belt and road initiative in Zambia, Pakistan and Sri Lanka
Çin'in Zambiya, Pakistan ve Sri Lanka'daki kuşak ve yol girişimi
- Tez No: 950225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF RENK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Çin'in trilyon dolarlık Kuşak ve Yol Girişimi'ni (BRI) Pakistan, Zambiya ve Sri Lanka örnekleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. 2013 yılında başlatılan BRI, küresel bağlantılılığı geliştirmeyi hedefleyen çok sayıda altyapı projesinden oluşmaktadır. Küresel ölçekte ekonomik büyüme ve“kazan-kazan”iş birliği vadetse de, eleştirmenler artan borç bağımlılığına ve Çin'in küresel düzeydeki etkisinin giderek artmasına dikkat çekmektedir. Çalışma, Pakistan, Zambiya ve Sri Lanka'nın BRI projesine dahil olma süreçlerini birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden incelemekte ve ağırlıklı olarak medya taramasına dayanmaktadır. Tez, adı geçen ülkelerin BRI projesini hayata geçirme sürecini ve tecrübesini daha derinden anlamak amacıyla, projeye ilişkin resmi söylemi ve bu söylemin ana akım ve eleştirel medya kanallarına nasıl yansıdığını incelemektedir. Tez, söz konusu tartışmaları Realist ve Neoliberal ekollerin penceresinden yeniden ele almakta ve BRI projesinin, öncelikli olarak Çin'in ulusal çıkarlarına mı hizmet ettiğini yoksa uzun vadede her katılımcı aktörün eşit oranda kazanım sağlayabileceği bir 'kazan-kazan' senaryosunun mu hayata geçeceğini tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine China's trillion-dollar Belt and Road Initiative (BRI) through an empirical focus on Pakistan, Zambia, and Sri Lanka. Launched in 2013, BRI seeks to enhance global connectivity through numerous infrastructure development projects. While it promises economic growth on a global scale through 'win-win' cooperation, critics warn of rising debt dependency and China's increasing global leverage. This study explores how Pakistan, Zambia and Sri Lanka have experienced the BRI through primary and secondary sources, with a focus on media reports. In order to gain insight into these countries' experiences with the BRI, the thesis aims to critically examine the official BRI discourse in each national context, with a view to understand how it reflected into the mainstream and critical media outlets. The thesis then sets on to revisit the discussion through the lenses of the Realist and Neoliberal schools of thought and questions whether the BRI project prioritizes Chinese national interests or a 'win-win' scenario is possible in the long run where each actor has proportionate gains from participating in the project.