Nörobilimsel veri ile görsel tasarım
Visual design with neuroscientific data
- Tez No: 950258
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLA IŞIK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Nöroloji, Science and Technology, Fine Arts, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Görsel tasarım pratiklerinde kullanılan geleneksel yöntemler, sanatsal veri görselleştirme gibi günümüz dinamikleri karşısında eski yaklaşımların etkinliğini sorgulatır hale gelmiştir. Tasarım pratiklerinin artık yenilikçi, hızlı, çok yönlü, daha esnek ve daha işlevsel olma gibi özellikler taşıması gereklidir. Bilgisayarların etkin kullanımı sayesinde bu özellikler oluşabilir. Ancak algoritma, kod, prosedür gibi dijital araçların, yoğun şekilde tasarım süreçlerinde yer alması kaçınılmazdır. Bu araçların özellikle jeneratif sanat pratiklerinde yaygın olarak kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle verinin sanatsal olarak görselleştirilmesi için jeneratif sanatın önemli bir ortam sunacağı ve bu süreçte bilgisayımsal düşüncenin tasarım yaklaşımı olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak yapılan araştırmada verinin sanatsal görselleştirmeye yönelik nasıl kullanılacağına dair uygulamaya dayalı evrensel ve kapsamlı bir içeriğe literatürde ulaşılamamıştır. Söz konusu durum tek başına büyük bir problem olması yanı sıra verideki değerlerin dijital ortamdaki tasarım parametrelerine uygun olup olmasıyla ilgili çeşitli problemlere de sebep olmaktadır.“Nörobilimsel Veri ile Görsel Tasarım”başlıklı bu araştırma, bilgisayımsal yöntemlerle işlenmiş verinin jeneratif bir sistemle tasarım sürecine aktarıldığı dijital bir tasarım uygulaması sunmaktadır. Bu çalışmada verinin sanatsal görselleştirmede nasıl kullanılacağı, özgün çözümlerin nasıl gelişeceği, potansiyel yeniliklerin ne olacağı, belirsizlikler ve etkilerin nasıl yönetilebileceğini keşfetmek amaçlanmıştır. Tasarım sürecinde,“biyolojik yaşamın göstergesi olan duygu duruma nörobilimsel verinin niceliği ile görsel nitelik tasarlanması halinde sonuçların ne olacağı?”sorusuna cevap aranmıştır. Disiplinler arası bir yaklaşımla yürütülen bu araştırma, verinin sanatsal görselleştirmeyle neleri keşfe açabileceği düşünüldüğünde alana yapacağı katkılardan dolayı önemlidir. Uygulama sonuçlarının, modern yaşamın getirdiği davranışsal sorunların çözümüne yönelik güçlü bir farkındalık oluşturması da beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional methods used in visual design practices have come into question in the face of contemporary dynamics, such as artistic data visualization, challenging the effectiveness of older approaches. Design practices now need to be innovative, fast, versatile, more flexible, and more functional. These qualities can be achieved through the effective use of computers. However, the intensive integration of digital tools such as algorithms, code, and procedures into design processes is inevitable. It has been observed that these tools are widely used, particularly in generative art practices. As a result, it has been concluded that generative art provides a significant medium for the artistic visualization of data and that computational thinking can be adopted as a design approach in this process. However, the research conducted has shown that there is no universally applicable and comprehensive content in the literature based on practice regarding how data can be used for artistic visualization. This situation, in addition to being a significant problem on its own, also causes various sub-problems related to the suitability of the values in the data to the design parameters in the digital environment. Titled“Visual Design with Neuroscientific Data,”this study presents a digital design application where computationally processed data is integrated into the design process through a generative system. The aim is to explore how data can be used in artistic visualization, how unique solutions can be developed, what potential innovations may arise, and how uncertainties and effects can be managed. During the design process, the question“What will be the results if the quantitative aspect of neurobiological data is designed with visual qualities based on emotional state, which is an indicator of biological life?”was explored for an answer. Conducted with an interdisciplinary approach, this research is significant due to its potential contributions to the field, particularly in terms of what its structure and artistic visualization of data can uncover. Additionally, the study aims to create strong awareness regarding behavioral issues brought by modern life, offering insights that could contribute to their resolution.