İlkokul 3.sınıf fen bilimleri dersinde yaratıcı drama uygulamalarının çeşitli değişkenlere etkisi
The effect of creative drama applications on various variables in primary school 3rd grade science course
- Tez No: 950280
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, yaratıcı drama uygulamalarının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına, motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Burdur il merkezindeki dört ilkokulda öğrenim gören 90 öğrencilik bir örneklem grubunu kapsamaktadır. Araştırma, yarı deneysel bir desen kullanılarak yürütülmüş ve deney ile kontrol grupları oluşturularak ön test son test kontrol grubu tasarımı benimsenmiştir. Deney grubunda 52 öğrenci, kontrol grubunda ise 38 öğrenci yer almıştır. Veri toplama araçları olarak“Canlılar ve Yaşam Konu Alanı Başarı Testi”,“Fen Bilimleri Dersi Tutum Ölçeği”ve“Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçekler daha önce literatürde güvenirliği ve geçerliliği test edilmiş araçlardır. Araştırmanın bulgularına göre, deneysel uygulama sonrasında akademik başarı ve tutumda deney ve kontrol grubu arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olmadığı, motivasyonda ise deney grubu lehine bir fark olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunun kendi içindeki değişimine bakıldığında akademik başarının her iki grup ön test son test puanlarının son testler lehine anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Tutum ve motivasyon için ise deney grubunun ön test son testleri arasında son testler lehine anlamlı fark belirlenirken kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Bu araştırma, yenilikçi öğretim yöntemlerinin eğitim süreçlerine olan katkılarına dair önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of creative drama applications on the attitudes, motivation, and academic achievements of 3rd-grade primary school students towards science lessons. The study encompasses a sample group of 90 students attending four primary schools in the central district of Burdur during the 2022-2023 academic year. The research was conducted using a quasi-experimental design, with experimental and control groups established, adopting a pretest-posttest control group design. The experimental group consisted of 52 students, while the control group included 38 students. Data collection tools included the“Achievement Test for the Subject Area of Living Beings and Life,”the“Science Course Attitude Scale,”and the“Motivation Scale for Learning Science.”These scales are validated and reliable tools previously tested in the literature. According to the findings of the study, there was no statistically significant difference in academic achievement and attitudes between the experimental and control groups following the implementation of the creative drama intervention. However, a significant difference in motivation was found in favor of the experimental group. When examining the internal changes within each group, it was observed that the academic achievement of both groups showed a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores, favoring the post-test. For attitudes and motivation, significant differences in favor of the post-test were found within the experimental group, whereas no statistically significant differences were observed in the control group. This research presents important findings regarding the contributions of innovative teaching methods to educational processes.