Örgütsel iletişimin iş tatmini üzerindeki etkisi: Üniversite hastaneleri çalışanları üzerinde bir araştırma
The impact of organizational communication on job satisfaction: A study on university hospital employees
- Tez No: 950281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, üniversite hastanelerinde çalışanların örgütsel iletişim tatmininin iş tatmini üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Türkiye'deki üniversite hastanelerinde görev yapan 193 sağlık personeli ve idari kadro üzerinde yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak“Communication Satisfaction Questionnaire”(CSQ) ve“Job Satisfaction Survey”(JSS) kullanılmıştır. Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi ile test edilen hipotezler doğrultusunda, genel iletişim tatmini ile iş tatmini arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = .62, p < .01). Ayrıca, iletişim iklimi, yöneticiyle iletişim, iş arkadaşlarıyla iletişim, örgütsel entegrasyon ve kişisel geri bildirim boyutlarının her biri iş tatmini ile pozitif ve anlamlı bir ilişki göstermiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçları, örgütsel iletişim boyutlarının iş tatminini açıklamada %48'lik bir varyans açıkladığını ortaya koymuş (R² = .48, F = 34.56, p < .001), özellikle iş arkadaşlarıyla iletişim (β = .28, p < .001) ve iletişim iklimi (β = .24, p = .002) boyutlarının en güçlü etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, üniversite hastanelerinde iletişim süreçlerinin iyileştirilmesinin çalışan tatminini artırmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of organizational communication satisfaction on job satisfaction among employees working in university hospitals. The research was carried out with 193 healthcare and administrative staff members employed in university hospitals in Turkey. As data collection tools, the Communication Satisfaction Questionnaire (CSQ) and the Job Satisfaction Survey (JSS) were used. Based on the hypotheses tested through Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis, a positive and significant relationship was found between overall communication satisfaction and job satisfaction (r = .62, p < .01). Additionally, dimensions such as communication climate, communication with supervisors, communication with coworkers, organizational integration, and personal feedback each showed a positive and significant relationship with job satisfaction. The results of the multiple regression analysis revealed that the dimensions of organizational communication explained 48% of the variance in job satisfaction (R² = .48, F = 34.56, p < .001), with communication with coworkers (β = .28, p < .001) and communication climate (β = .24, p = .002) being identified as the most influential factors. These findings indicate that improving communication processes in university hospitals plays a critical role in enhancing employee satisfaction.