65 yaş ve üzeri bireylerde kırılganlık ve duygusal tepkisellik
Frailty and emotional reaktivity in individuals aged 65 and over
- Tez No: 950303
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN, DOÇ. DR. NAZAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, 65 yaş ve üzeri bireylerin kırılganlık ve duygusal tepkisellik düzeyleri ile aralarındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'nin Isparta/Şarkikarağaç ilçesinde 10 Temmuz 2024 - 15 Mart 2025 tarihlerinde arasında kesitse türde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılmış ve katılımcı belirlemede dahil edilme kriterlerinden yararlanılmıştır. Katılımcı Bilgi Formu (KBF), Kırılganlık Değerlendirme ve Tarama Ölçeği (KDTÖ) ile Duygusal Tepkisellik Ölçeği (DTÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme şeklinde toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson kolerasyon ve linear regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya 251 kadın ve 170 erkek katılmış, katılımcıların KDTÖ toplam puan ortalaması 6,71±3,55 ile sınırda, DTÖ toplam puan ortalaması 48,51±8,33 ile yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the frailty and emotional reactivity levels of individuals aged 65 and over and their relationship with each other. The study was conducted in the Isparta/Şarkikarağaç district of Türkiye between July 10, 2024 and March 15, 2025 in a cros-sectional manner. The random sampling method was used in the study and inclusion criteria were used in determining the participants. Participant Information Form (PIF), Frailty Assessment and Screening Scale (FAS) and Emotional Reactivity Scale (ERS) were used as data collection tools. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews. For data analysis, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and linear regression analyses were used. A total of 251 female and 170 men participated in the study. The participants' mean FAS total score was 6.71 ± 3.55, which is considered borderline, while the mean ERS total score was 48.51 ± 8.33, which is considered high. FAS scores were found to vary significantly based on gender, education level, number of children, employment status, income level, household composition, presence of chronic disease, and participation in social organizations.